Maria Dąbrowska - pisarka, diarystka, epistolografka

Dodano 2022-12-01 13:20:27 Maria Dąbrowska - pisarka, diarystka, epistolografka

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa, Rynek 1
Data rozpoczęcia: 2022-12-05 17:00
Data zakończenia: 2022-12-05 18:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

„Nigdy nie przyszło mi do głowy, że można na nią spojrzeć jak na kobietę. Ten trochę zezowaty karzełek, z grzywką przyciętą na pacholę, był dla mnie ostatnią istotą, do której mógłbym zwracać erotyczne zapały” - pisał o Marii Dąbrowskiej Czesław Miłosz.

Cóż, najwidoczniej pozory mylą, gdyż ta, na pierwszy rzut oka, mało atrakcyjna kobieta, cieszyła się powodzeniem wśród mężczyzn. Emanowała niespotykaną energią i pewnością siebie. A i owszem była kobietą, choć fizycznie drobną i małą, to kobietą przez duże K. Niska, nienosząca biżuterii, ubrana „po męsku” - Maria Dąbrowska, pisarka genialna, niezależna, zaskakująca i kontrowersyjna, wyłamująca się spod konwenansów i szokująca. Mająca jasno wytyczony cel i niezmiernie dążąca do samorealizacji.

Ostatnie już spotkanie literackie z cylku Między Wierszami – Teraz Kobiety! Poświęcone będzie Marii Dąbrowskiej, pisarce, diarystce i epistolografce. Autorce m.in. wielkiego dzieła pt. „Noce i dnie”, powieści, licznych opowiadań, reportaży, pism publicystycznych, obszernych Dzienników i korespondencji. „Po napisaniu każdej rzeczy doznaję uczucia, że wypisałam całą siebie, że już nigdy nie będę mogła nic więcej napisać” - pisała Maria Dąbrowska. Pisała jednak dalej, pisała całą sobą... O cienkiej granicy między biografią a twórczością, o życiu kobiety wyzwolonej, głośno i wprost głoszącej śmiałe tezy, o tym jak ważne w rozczytaniu „między wierszami” są Dzienniki i listy pisarki, opowiedzą literaturoznawczynie Katarzyna Nadana-Sokołowska i Sylwia Chwedorczuk.

Spotkanie literackie z cylku Między Wierszami – Teraz Kobiety! pt. „Maria Dąbrowska – pisarka, diarystka, epistolografka” odbędzie się 5 grudnia 2022 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Ratuszowej. Serdecznie zapraszamy!

dr Katarzyna Nadana-Sokołowska – adiunkt w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, członkini interdyscyplinarnego zespołu Archiwum Kobiet IBL PAN. Historyczka literatury, krytyczka literacka, wykładowczyni gender studies, autorka licznych artykułów naukowych, recenzji, a także tekstów publicystycznych, wykonawczyni wielu projektów naukowych, zwłaszcza: „Archiwum kobiet: piszące” (w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na lata 2013-2018, kontynuowanego dalej od 2018-2023 roku). Autorka książki „Problem religii w polskich dziennikach intymnych: Stanisław Brzozowski, Karol Ludwik Koniński, Henryk Elzenberg”, (Wydawnictwo IBL, Warszawa 2012) i George Sand – polskie spojrzenia, (Wydawnictwo IBL PAN, Warszawa 2022 – w druku). Współautorka książki „Debaty po roku 1989. Literatura w procesach komunikacji”, seria W stronę nowej syntezy (2), pod redakcją Maryli Hopfinger, Zygmunta Ziątka, Tomasza Żukowski, t. 2, (Wydawnictwo IBL PAN, Warszawa 2017). Główne kierunki jej zainteresowań naukowych to krytyka feministyczna, autobiografistyka, twórczość George Sand, jej polska recepcja oraz feministyczne religioznawstwo.

Sylwia Chwedorczuk - doktor nauk humanistycznych, badaczka literatury. Autorka artykułów publikowanych na łamach „Twórczości” i „Dialogu” oraz biografii pt. ,,Kowalska. Ta od Dąbrowskiej" (2020), za którą autorka została nominowana do Górnośląskiej Nagrody Literackiej ,,Juliusz" i Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia". Obecnie pracuje nad biografią Marii Dąbrowskiej. Wraz z zespołem z Instytutu Badań Literackich przygotowuje edycję pierwszego tomu korespondencji Anna Kowalska-Maria Dąbrowska.

Basia Hałusek


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.