Lato w Galerii MBWA Leszno

Dodano 2017-07-01 11:13:08

Miejsce: Galeria MBWA
Data rozpoczęcia: 2017-07-01 10:00
Data zakończenia: 2017-08-30 19:30

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na LATO W GALERII

Galeria MBWA, Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Godziny otwarcia w lipcu oraz sierpniu:
poniedziałek - nieczynne
wtorek – piątek - 11.00-18.00
sobota - 10.00-14.00
niedziela – 14.00-18.00

NA WSZYTSKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY

WYSTAWY

JĘDRZEJ STĘPAK
„NIEDOŚCIGNIONY”
Galeria MBWA
Leszno, ul. Leszczyńskich 5
wystawa czynna do:
23.07.2017 r.
wstęp wolny

Na wystawie zaprezentowany został cykl rzeźb wykonanych z naturalnej wikliny pt. „Populacja” oraz kilka wiklinowych obrazów. Ekspozycja została wzbogacona o prezentację filmu „Szept prowincjonalny” w reżyserii Jana Wołka. Całość dopełnią warsztaty artystyczne „Skrzydła Miasta” realizowane w ramach programu grantowego KPMG w Polsce, przy współpracy z MCP „Alternatywa” w Lesznie.
Jędrzej Stępak to artysta przestrzeni. Urodzony w 1953 roku w Poznaniu. Działalność artystyczną zaczął w 1977 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu i otrzymał dyplom w pracowni gobelinu prof. Magdaleny Abakanowicz oraz pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego. Doktorat uzyskał w 2001 roku na Wydziale Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1979 roku prowadzi Pracownię Gobelinu, a od 2004 roku także Pracownię Form Wizualnych w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu. Od 1999 roku kieruje również Pracownią Form Przestrzennych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wiele lat współpracował także z uniwersyteckim teatrem Maya grając i wykonując scenografię. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Działań Twórczych w Przestrzeni Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu.
Jędrzej Stępak jest twórcą wszechstronnym. Zajmuje się plakatem, tkaniną unikatową, rzeźbą, scenografią i performance. Projektuje meble i formy architektury ogrodowej z wikliny. Jest animatorem działań teatralnych z wykorzystaniem własnych prac i obiektów w różnych mediach. Oprócz tworzenia własnej sztuki artysta jest bardzo mocno zaangażowany w rozwój przyszłego pokolenia wspierając działania artystyczne młodych twórców.

Obszar zainteresowań naukowych Jędrzeja Stępaka dotyczy szeroko pojętej arteterapii ze szczególnym uwzględnieniem hortiterapii. Prowadzi zajęcia i liczne warsztaty z architektury krajobrazu, rzeźby i form przestrzennych oraz performance.
Aktywnie wspiera debiutujących w świecie sztuki młodych twórców. Zaprasza ich do udziału we własnych działaniach. Korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia pomaga im w organizacji wystaw grupowych i indywidualnych.
Jędrzej Stępak to artysta formy. Kształtuje wiklinę, krajobraz i młodych ludzi już od czterdziestu lat.


KATARZYNA MAJAK
„KOBIETY MOCY”

wernisaż wystawy:
27.07.2017 r. /czwartek/, godz. 18.00
Galeria MBWA, Leszno, ul. Leszczyńskich 5
wystawa czynna do 14.09.2017 r.
wstęp wolny

„KOBIETY MOCY" to cykl ponad 20 portretów i rozmów z kobietami mieszkających we współczesnej Polsce, praktykującymi alternatywne formy duchowości. Są wśród nich uzdrowicielki, szeptuchy, wizjonerki, wiedźmy, przewodniczki duchowe oraz artystki.
Ich działalność można by określić jako "wiedźmowanie", czyli posługiwanie się wiedzą czerpaną z kontaktu z naturą, z poznania intuicyjnego i opartą na wierze w moc rytualnych praktyk i przedmiotów. Sportretowane kobiety reprezentują różne nurty pogańskiej duchowości jak Wicca, czy rodzimowierstwo słowiańskie, a także własne autorskie systemy duchowości. Wiedzę zdobywają od nauczycieli i przewodników/przewodniczek duchowych np. z Nowej Zelandii, czy od Indian północnoamerykańskich czy szamanów peruwiańskich. Nawiązują również do tradycji słowiańskiej i szamanizmu azjatyckiego. Wspólnym mianownikiem ich wierzeń i przekonań jest podkreślanie wagi związku człowieka z naturą, której uosobieniem jest mityczna władczyni – Matka Ziemia. Kobiety Mocy ukazane są w reprezentacyjnych, rytualnych strojach ozdobionych biżuterią mającą znaczenie magiczne, niektóre przedstawione są z atrybutami w dłoniach: piórami, kamieniami, muszlami, bębnem szamańskim, ziołami, mieczem, sierpem, magicznymi figurkami i innymi przedmiotami przypominającymi insygnia królewskie. Katarzyna Majak spotykała się z kolejnymi kobietami (w wieku od trzydziestego do niespełna dziewięćdziesiątego roku życia) wyróżniającymi się działalnością i osobowością w środowiskach pogan lub chrześcijan prawosławnych, wśród których przetrwały starosłowiańskie tradycje. Prowadziła z nimi rozmowy, które spisała, by wraz z portretami mogły z czasem trafić do rąk czytelników w postaci książki. Przeznaczeniem portretów jest jednak przede wszystkim ekspozycja w galeriach sztuki i spotkanie twarzą w twarz z widzem. /Agnieszka Żechowska/

Katarzyna Majak – od kilku bada duchowość kobiecą poza głównymi religiami monoteistycznymi w Polsce i buduje społeczność wokół projektu Kobiety Mocy. Pracuje także nad książką, która zawierać będzie wywiady i fotografie bohaterek projektu. Zajmuje się pracą z kobietami i zgłębia praktyki dla kobiet z różnych przekazów. Intensywnie podróżuje (ostatnio pomiędzy ośrodkami OSHO a Rosją) by zgłębiać nauki OSHO z jednej strony, z drugiej zaś wiedzę dotyczącą naszych korzeni. Przez ponad 10 lat kojarzona głównie jako artystka wizualna, autorka tekstów o fotografii, kuratorka wystaw, wykładowczyni. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła także filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu.

OFERTA EDUKACYJNA

ZAJĘCIA Z RYSUNKU I MALARSTWA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Galeria MBWA Leszno
ul. Leszczyńskich 5
Prowadzenie: Paulina Kowalczyk – artystka

zajęcia bezpłatne
Zadanie pod nazwą „Artysta obecny. Oglądamy, rozmawiamy i działamy w Lesznie” w ramach programu Kultura Dostępna
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Interesujesz się sztuką?
Rysujesz, malujesz, tworzysz?
Przyjdź koniecznie do Galerii MBWA. Sprawdź czy masz talent i przyłącz się do wspólnego tworzenia, poznasz ciekawych ludzi, aktywnie i kreatywnie spędzisz czas. Jeśli myślisz o studiach artystycznych to miejsce i czas właśnie dla Ciebie.
Cotygodniowe zajęcia mają na celu przede wszystkim przygotowanie do egzaminów maturalnych oraz na uczelnie i kierunki artystyczne. Zapraszamy również dzieci i młodzież, która w atrakcyjny i wartościowy sposób chce spędzić wolny czas, lubi malować, rysować i tworzyć. Istnieje możliwość zapisania się na zajęcia w każdym momencie roku szkolnego.

Wyróżnieniem dla uczestników zajęć jest organizowana raz w roku wystawa Akademia ArtBox, która jest prezentacją prac powstałych podczas cotygodniowych zajęć z rysunku i malarstwa.
Terminy zajęć:
04.07.2017 /wtorek/, 11.00-14.00
06.07.2017 /czwartek/, 15.00-18.00
11.07.2017 /wtorek/, 11.00-14.00
13.07.2017 /czwartek/, 15.00-18.00

RODZINNE WARSZTATY PLASTYCZNE
5 sierpnia 2017 r. /sobota/
w godz. 11.00-13.00
wstęp wolny

ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy:
tel. 65 520 54 27, 512 227 209
sekretariat@mbwa.leszno.pl

Do udziału w warsztacie zapraszamy dzieci i młodzież wraz z opiekunami.
Przez dwie godziny wcielimy się w role prawdziwych artystów i będziemy tworzyć prace malarskie na podobraziach, które potem będzie można zabrać do domu.

POKAZ KINA KRÓTKOMETRAŻOWEGO
Future Shorts Summer Season
30.08.2017 r. /środa/
Galeria MBWA
Leszno, ul. Leszczyńskich 5
godz. 18.00
wstęp bezpłatny
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
Przyjaźń, miłość, rodzina, muzyka - tematy uniwersalne, a jednocześnie zawsze aktualne i dotyczące każdego z nas. Future Shorts Summer porusza te kwestie w postaci błyskotliwej selekcji ośmiu międzynarodowych krótkich filmów - czterech fabularnych, dwóch dokumentalnych oraz dwóch teledysków. Będzie rozrywkowo jak na lato przystało, ale i z subtelną nutą dystansu do świata i samego siebie.

PROGRAM:
Little Cub - Too much love
reż. Lily Rose Thomas, UK 2017, teledysk, 4 min.
Współczesna moralizująca opowieść dnia codziennego, z wyjątkiem tego, że brak w niej morału. Podobnie jak Dzień Świstaka, z którego nie wynika żadna nauka i tak naprawdę nic się nie zmienia.

Madre
reż. Simón Mesa Soto, Kolumbia 2016, fabuła, 14 min.
16-letnia Andrea opuszcza rodzinną okolicę na wzgórzach Medallin, aby wziąć udział w castingu do filmu porno.

The Committee
reż. Jenni Toivoniemi i Gunhild Enger, Finlandia/Norwegia 2016, komedia, 14 min.
Zjazd przedstawicieli krajów nordyckich. Trzej delegaci z Finlandii, Norwegii i Szwecji stają w obliczu wyzwania związanego z podjęciem demokratycznej decyzji - czy uda im się dojść do porozumienia w kwestii wyboru uniwersalnego symbolu nordyckiego?

Half Man
reż. Kristina Kumrić, Chorwacja 2016, fabuła, 20 min.
Mia i Lorena jednoczą się z ojcem po kilku miesiącach, które spędził w więzieniu jako jeniec wojenny. Rodzina w końcu będzie razem, ale odnalezienie spokoju i radości okaże się trudniejsze niż oczekiwania.

HAIM - Right now
reż. Paul Thomas Anderson, USA 2017, teledysk, 5 min.
Znany ze swoich energetycznych występów zespół HAIM, obserwujemy podczas nagrania utworu “Right now”. Teledysk został wyreżyserowany przez nominowanego do Oscara, Paula Thomasa Andersona.

Jacked
reż. Rene Pannevis, UK 2015, fabuła, 15 min.
Waylen i Russel są złodziejami samochodów, ale kiedy odkrywają coś o znacznej wartości osobistej, zmagają się z moralnym dylematem.

Light in dark places: The refugee crisis in Greece
reż. Lily Cole, UK 2017, dokument, 12 min.
Krótki film dokumentujący oddolną reakcję na kryzys uchodźczy w Samos, w Grecji: nadzwyczajne akty heroizmu wykonywane w odpowiedzi na porażki instytucjonalne.

Oor Wally
reż. Martin Lennon, Szkocja 2017, dokument, 12 min.
Eleonor jest matką 8-latka i babcią 7-latka. Od 16 lat wciela się także w postać Wally the Warrior, szkockiej unikatowej maskotki futbolowej.

Łączny czas pokazu: 96 min.