Koncert Kuba Stankiewicz quintet
Dodano 2021-06-07 12:20:31
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 2021-06-12 18:00
Data zakończenia: 2021-06-12 21:00
Organizator: MBP Leszno
Naszą tegoroczną jazzową przygodę rozpoczynamy od koncertu Kuba Stankiewicz quintet - Jan Kochanowski – Pieśni . Śpiewa Jacek Kotlarski. Zapraszamy 12 czerwca 2021 r., o godz. 18:00.
Zaproszenia do odbioru w Bibliotece Ratuszowej.
Koncert jest częścią projektu pn. Poezja Jazzu dofinansowanego w ramach Programu Partnerstwo dla Książki ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Próby łączenia jazzu i poezji to nie nowy pomysł w historii polskiego jazzu. Podobne projekty realizowane były już w latach 60. XX wieku zwłaszcza za sprawą J.E.Berendta i Krzysztofa Komedy (Meine Süße Europäische Heimat). Wcześniej miał miejsce także pamiętny koncert w Filharmonii Narodowej, podczas koncertu z udziałem Komedy „Jazz i Poezja” i z wykorzystaniem wierszy Jerzego Sity, które recytował m.in. Wojciech Siemion. Wówczas nurt ten nie doczekał się kontynuacji, polscy jazzmani nie dostrzegli w nim potencjału. Sporą odmianę przyniósł jednak okres ostatnich dwóch dekad, kiedy to klasycy polskiej poezji Tuwim, Iwaszkiewicz, Miłosz czy Szymborska doczekali się, często bardzo udanych muzycznie i wartościowych artystycznie, jazzowych wersji swoich utworów w połączeniu z muzyką M.Tokaja, W.Pawlika czy J.Niedzieli-Meiry. Do tej grupy, niezwykle udanych projektów zaliczyć można zawartość najnowszej płyty K.Stankiewicza „Kochanowski Pieśni”.
Projekt „Kochanowski Pieśni” żyje już dobrych kilku lat jako propozycja koncertowa K. Stankiewicza. Cierpliwie dojrzewał zanim pojawił się na płycie. Być może teraz jego wartość artystyczna i literacka tym bardziej zostanie doceniona. Warto także zwrócić uwagę na jej niezwykle cenną wartość edukacyjną. Pieśni Kochanowskiego to, po blisko połowie tysiąclecia od czasu powstania, „piękne diamenty” polskiej literatury. Cóż z tego jednak, jeśli z pokolenia na pokolenie stają się, przechodzącą w głęboki letarg, muzealną relikwią. Podobne projekty dają jej szanse na współczesny renesans w atrakcyjnym, współczesnym opracowaniu. Ale co ważniejsze samej muzyce jazzowej przyznają zasłużony status genialnej, współczesnej, jedynej w swoim rodzaju, odnowicielki twórczości dawnych mistrzów polskiej poezji. (A. Winiszewski)
Liczba miejsc ograniczona.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.