Jak wojna działa na człowieka, czyli czas oswoić lęki

Dodano 2022-05-23 14:10:53

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Spotkanie odbędzie się 27 maja, w holu na parterze nowej biblioteki przy pl. Metziga 25 w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2022-05-27 16:00
Data zakończenia: 2022-05-27 17:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna

W czasach, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa konflikt zbrojny, wiele osób zastanawia się, w jaki sposób wpływa on na człowieka. O tej oraz o innych równie zajmujących sprawach już 27 maja opowie w Lesznie dr Marcin Hermanowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Temat wojny rosyjsko-ukraińskiej od wielu tygodni dominuje w środkach masowego przekazu. Oto po wielu latach względnego spokoju w Europie, jesteśmy świadkami okrucieństw porównywalnych do tego, co działo się w latach 1939-1945.

Spróbujemy zmierzyć się z tym tematem, oswoić wojnę i postarać się zrozumieć, w jaki sposób wpływa ona na ludzi. Z tej okazji zaprosiliśmy do Leszna dr. Marcina Hermanowskiego z Zakładu Badań Problemów Społecznych i Pracy Socjalnej na Wydziale Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest on socjologiem i psychoterapeutą. Należy do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Naukowego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.

W siedzibie nowej biblioteki w Lesznie dr Hermanowski wygłosi wykład pt. "Wojna. Jak ludzie jej doświadczają? Socjologiczne i psychologiczne aspekty wojny". Będzie to niezwykła podróż do wnętrza ludzkiej psychiki, połączona z próbą odpowiedzi na pytanie, jak można to wytrzymać i czy człowiek jest w stanie pogodzić się z wojenną traumą.

Spotkanie z naszym gościem będzie znakomitą okazją do zadawania trudnych pytań, na które nasz gość postara się udzielić odpowiedzi. Czas w końcu, aby spróbować oswoić lęki.

Spotkanie odbędzie się 27 maja, w hallu na parterze nowej biblioteki przy pl. Metziga 25 w Lesznie. Początek o godz. 16:00.

Na wykład zapraszają Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie oraz Miasto Leszno.

*

Wykład będzie towarzyszył obchodom potyczki między oddziałem Wojska Polskiego a żołnierzami Armii Radzieckiej. Doszło do niej z 27 na 28 maja 1947 r. na leszczyńskim dworcu kolejowym. Polscy żołnierze stanęli wówczas w obronie kobiety, Zofii Rojuk, a samo zdarzenie zakończyło się strzelaniną i ofiarami smiertelnymi. W wyniku sfingowanego procesu sądowego polscy wojacy zostali skazani na karę śmierci lub długoletni pobyt w więzieniu.

 

 

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka