Debata w sprawie rewitalizacji

Dodano 2016-04-04 08:35:15

Miejscowość: Ratusz Miejski
Miejsce: Rynek 1
Data rozpoczęcia: 2016-04-07 16:00
Data zakończenia: 2016-04-07 18:00

Ostatnio często słychać w Lesznie o „rewitalizacji”. Pozyskujemy środki unijne, przygotowujemy projekty, ogłaszamy konkursy, konsultujemy, spotykamy się – dużo się dzieje, aż można się pogubić.

Dlatego chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom pojęcie rewitalizacji oraz przedstawić uporządkowaną strukturę działań podejmowanych w tym zakresie w Lesznie.

Sam termin jest bardzo rozległy i złożony, może definiować procesy występujące w niemal każdej dziedzinie życia. Dotychczas, nie było szczegółowych uregulowań prawnych odnośnie prowadzenia zadań związanych z szeroko pojętą rewitalizacją. Nowa ustawa o rewitalizacji, która weszła w życie 18 listopada 2015 r. wprowadziła szczegółowe zasady postępowania, udostępniając samorządom narzędzia, ale przede wszystkim zwróciła uwagę na istotę samego procesu:

,,Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji.’’

Istotnym narzędziem na poziomie lokalnym są programy rewitalizacji, które definiują dysfunkcje i ich źródła, określają obszar ich występowania oraz wskazują działania mające na celu ich zahamowanie. Zgodnie z nową ustawą, Miasto Leszno przystąpiło do wyznaczenia na podstawie diagnozy obszarów zdegradowanych i obszaru rewitalizacji. Obecnie trwają konsultacje projektu dokumentu.

W czwartek, 31 marca br., odbyło się otwarte spotkanie informacyjne w Ratuszu, gdzie można było usłyszeć w szczegółach o przeprowadzonej diagnozie oraz wyznaczonych obszarach.

Kontynuując kampanię informacyjną, zapraszamy do wzięcia udziału w debacie, która odbędzie się w czwartek, 7 kwietnia br. w leszczyńskim Ratuszu, w godzinach 16:00 - 18:00.

Zachęcamy także do skorzystania z elektronicznej formy składania uwag, przez portal konsultacje.leszno.pl

Wyznaczenie obszaru rewitalizacji to dopiero początek drogi do opracowania szczegółowych rozwiązań zdiagnozowanych problemów i zaplanowania realizacji przedsięwzięć. Jest to jednak etap bardzo ważny, ponieważ wszystkie działania rewitalizacyjne podejmowane w Lesznie skupią się właśnie na tym obszarze. Uchwała w tej sprawie daje miastu prawo pierwokupu wszystkich nieruchomości położonych na tym terenie.

Wiele projektów już powstaje, jak choćby ogromny sukces Leszna - „NOWE TORY - CENTRUM LESZNA PO KOLEI”, który jako jeden z 20 w Polsce, a drugi pod względem wartości, otrzymał dotację w konkursie Modelowa Rewitalizacja Miast. Drugim dużym przedsięwzięciem jest koncepcja przebudowy leszczyńskiego Rynku. Ponadto, poprzez portal konsultacje.pl, można także składać uwagi odnośnie przyszłości ul. Zielonej i Brackiej, a 9 kwietnia podczas oficjalnego otwarcia jubileuszowych X Targów Dom i Ogród poznamy Lidera Rewitalizacji 2015. Te oraz wiele innych przedsięwzięć zostaną uwzględnione w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Leszna.

O szczegółach działań można poczytać na stronie internetowej Miasta Leszna, gdzie w zakładce „Rewitalizacja” będziemy na bieżąco informować o kolejnych krokach opracowywania i wdrażania Gminnego Programu Rewitalizacji. Zachęcając do odwiedzania naszej strony, liczymy na aktywny udział w różnych formach partycypacji społecznej, bo choć rewitalizacja to zadanie własne miasta, zaangażowanie mieszkańców jest niezbędne. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że rewitalizacja to proces długotrwały, jej efekty będą widoczne za kilka, a może nawet kilkanaście lat.