Autorskie książki fotograficzne - formy i narracje / wykład w MBWA Leszno

Dodano 2024-02-19 10:47:52 Autorskie książki fotograficzne - formy i narracje / wykład w MBWA Leszno

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2024-03-04 11:00
Data zakończenia: 2024-03-04 12:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wykład: Autorskie książki fotograficzne - formy i narracje.


4 marca 2024 r. /poniedziałek/, godz.11.00-12.00
Galeria MBWA, Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Prowadzenie: Jarosław Klupś
wstęp bezpłatny

Książka fotograficzna jest jedną z pierwotnych form w jakich funkcjonowała fotografia. Zanim trafiła do galerii sztuki, muzeów, wysokonakładowych publikacji, mediów czy sieci społecznościowych, fotografię „czytano" w kontekście unikalnych obrazów, doświadczając ich materialności poprzez indywidualną relację jaką tworzyły z odbiorcą. Od ponad dekady obserwować możemy powrót do formy książki fotograficznej - niskonakładowe, autorskie publikacje stały się współczesnymi „carte de visite" artystów, ambitnych pasjonatów fotografii i kolekcjonerów sztuki.
Podczas spotkania przyjrzymy się wybranym książkom, wczytamy w ich nietypowe narracje, zaskakujące formy, rytmy kompozycji wizualnych, artystyczne gesty autorskie. Pomówimy też o naszych skojarzeniach związanych z książką jako przedmiotem obecnym w naszych domach, wspomnieniach czy doświadczeniach. /Jarosław Klupś/

JAROSŁAW KLUPŚ absolwent fotografii w poznańskiej ASP (2000-2005). Jest profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kieruje Pracownią Obrazów Utajonych, wiceprezes Naukowego Towarzystwa Fotografii, dziekan Wydziału Fotografii. Wśród jego prac, często nawiązujących do historii i tożsamości medium fotografii, znajdują się zdjęcia, instalacje site-specific oraz obiekty. Zafascynowany procesami powstawania i rejestracji obrazu, tworzy prace oparte na naukowo-technicznym potencjale fotografii. Używa historycznych procesów fotograficznych, w tym także najstarszego z nich – dagerotypii; często sięga do zjawisk pokrewnych powstawaniu fotografii, takich jak światłoczułość, camera obscura, projekcje itp. Istotnym obszarem aktywności autora jest działalność naukowa i popularyzatorska.