"23 Prezentacje-Leszno 2024. Czułość" wystawa w MBWA Leszno

Dodano 2024-09-18 09:59:43

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5 oraz Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1, II piętro
Data rozpoczęcia: 2024-10-12 17:00
Data zakończenia: 2024-11-16 14:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wystawę 23 Prezentacje – Leszno 2024. Czułość

Wernisaż: 12 października 2024 roku /sobota/, godz. 17.00
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5 oraz Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1, II piętro
16.30 – konferencja prasowa - Galeria w Ratuszu
17.00 – otwarcie wystawy - Galeria MBWA, ul. Leszczyńskich 5
17.30 – wręczenie nagród - Galeria w Ratuszu

Honorowi patroni wystawy:
Prezydent Miasta Leszna Grzegorz Rusiecki
Starosta Leszczyński Maciej Wiśniewski

Patroni medialni:
TVP3 Poznań, Radio Poznań, Głos wielkopolski, Leszno Nasze Miasto, Telewizja Leszno, Radio Elka, Gazeta ABC, leszno24.pl, Radio Eska, Telewizja TVML, wielkopolska kultura u podstaw, Leszczyniak

Kuratorka: Joanna Gwiazda

Uczestnicy:
ALEKSANDRA ADAMCZAK, WITOLD ADAMCZYK, WOJCIECH AKUSZEWSKI, DAGMARA ANGIER-SROKA, MAREK BAŃKOWIAK, HANNA BIAŁAS , TOMASZ BZDĘGA, KATARZYNA DUBSKA, JAROSŁAW DZIĘCIELEWSKI, PAWEŁ FLIEGER, ANNA HRYNIEWICZ-SZULC, JOANNA IMIELSKA , JOANNA JANKOWIAK, JACEK JARCZEWSKI, SZYMON KAŁMUCZAK , CELINA KANUNNIKAVA, BOGNA KARPIŃSKA, PAULINA KOWALCZYK, SŁAWOMIR KUSZCZAK, JAKUB ŁĄCZNY, DARIA MALEPSZAK, MONIKA MAŁACHOWSKA, WŁODZIMIERZ MAZANKA, MACIEJ PIOTROWSKI, MONIKA RATAJCZAK, IZABELA SKORZEC, BARTŁOMIEJ SROKA, KARINA VINNY, BOGDAN WINKIEL, MIROSŁAWA WINKIEL, ANNA WOJCIEWSKA

Imprezy towarzyszące:
14 listopada 2024 /czwartek/, godz. 18.00
Galeria MBWA, Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Podsumowanie i wręczenie Nagrody Publiczności „23 Prezentacji – Leszno 2024. Czułość”.

Wystawa czynna:
od 12 października do 16 listopada 2024 roku
Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1, II piętro
poniedziałki, wtorki, środy, piątki: 10.00-16.00, czwartki: 12.00-18.00
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
od poniedziałku do piątku: 11.00-18.00, soboty: 10.00-14.00
wstęp wolny

Przeglądając katalogi ubiegłych edycji leszczyńskich Prezentacji zauważyłam wielką różnorodność pokazywanych prac z jednej strony, z drugiej zaś zasób nazwisk uczestników – w trzonie można by powiedzieć stały, z konkursu na konkurs wzbogacany jednak o nowe, młode nazwiska. Ta krótka charakterystyka, jest równocześnie wskazaniem na wartość jaką stanowią takie imprezy jak leszczyńska, nie tylko dla środowiska artystycznego regionu, będąca dla niego okazją do weryfikacji/stanięcia wobec, lecz dla wszystkich uczestników – artystów i odbiorców, będąca obszarem budowania relacji.
Większość z dotychczasowych odsłon Prezentacji opatrywana była hasłami, różnymi, odnoszącymi się m.in.: do strategii artystycznych: „Narracje różne…”, do miejsca i nie-miejsca: „Jestem stąd”, historii osobistych twórców: „Mikrohistorie”, historii ziemi leszczyńskiej, bądź też przewrotnie kwestionującymi, jak: „Granice sztuki”. Wszystkie, w warstwie semantycznej, bardzo wyraziście wyznaczające obszar poszukiwań artystów, jednocześnie tak pojemne i egalitarne, że de facto uniemożliwiające wyznaczenie jakiekolwiek zakresu. Jedyną możliwością jest po prostu bezkres możliwych postaw i propozycji.
Czułość jako remedium.
Od jakiegoś czasu w moim myśleniu o świecie, w ogóle, pojawia się i uwiera „nadmiar", jako hasło/określenie definiujące naszą rzeczywistość, naszą kondycję, synonim naszych dążeń i żądz, ale również synonim naszego nieradzenia sobie!
Z drugiej strony jestem zainspirowana "czułością". Zapomniane słowo, które w swoim noblowskim przemówieniu “Czuły narrator” (https://www.nobelprize.org/uploads/2019/12/tokarczuk-lecture-polish.pdf) przypomniała Olga Tokarczuk.
Ze swojej definicji „czułość” odnosi się zarówno do bliskości fizycznej jak i emocjonalnej. Na tym pierwszym poziomie obejmuje całą gamę dotyków bliskich,delikatnych,uważnych, niosących troskę. Oznacza także życzliwość, delikatność, troskliwość, wesołość, romantyczne gesty. Czułość jest kompleksowym uczuciem, które rodzi się w bliskości i szczerości.
Czułość dla ludzi, zwierząt, roślin, czułość dla siebie samych. Odkrywamy jej moc. I dlatego właśnie "Czułość" w ujęciu Olgi Tokarczuk, jako najskromniejsza z odmian miłości, zdolna odmienić świat jest moim wyborem i hasłem towarzyszącym tegorocznej odsłonie leszczyńskich Prezentacji.
Interesuje mnie czułość jako postawa wobec świata, wobec Innego, wobec samego siebie. Postawa celowa, wynikająca z naszej własnej świadomej decyzji. Nie mająca żadnego powodu, nie obarczona oczekiwaniem. Jednoznaczna, jak jednoznaczny i prosty może być gest, spojrzenie, słowo. Nie podszyta lękiem, wstydem, poczuciem obowiązku, niewyrachowana.
Joanna Gwiazda
kuratorka wystawy

Czy jesteśmy precyzyjni w okazywaniu uczuć, w zauważaniu przejawów zainteresowania drugim człowiekiem? Czy czułość jest okazywana tylko człowiekowi, zwierzętom, roślinom, a może przedmiotom? Czy czułość to także reakcja na różne stany, sytuacje, zachowania? Czy szukanie odpowiedzi na pytania natury metafizycznej, egzystencjalnej prowokują odpowiedź, która zaspokoi naszą niepewność, wątpliwość? Czułość wyzwala troskę, potrzebę przytulenia, chęć bycia tuż obok. A jak to się ma do doświadczania obecności dzieła sztuki? Myślę, że bez wewnętrznego przekonania, akceptacji, tego osobliwego zachwytu nie tylko urodą, ale bardziej przekazem jaki niesie dzieło, nie byłoby relacji, którą nazywamy czułością. Bo czułością jest zauważenie. Bo czułością jest chęć powrotu, by jeszcze raz spojrzeć. Czułością jest zgodność myśli, stan w którym uświadamiamy sobie, że coś jest ważne, wyjątkowe. Czułość wobec siebie samego, wobec podejmowania trudu rozumienia wielu spraw, ludzkich zachowań - jest wyzwaniem. Czułością jest uważność, nieobojętność, kontemplacja. Czułością jest odwaga w wyrażaniu tego, co trudne, nieuchwytne. Czułością jest czas, przestrzeń, nasze zaangażowanie w działania, rozmowy, przemyślenia. Wobec innych, wobec siebie, wobec świata.
CZUŁOŚĆ może też stanowić punkt wyjścia do stworzenia wizualnego dzieła.
Z czułością obserwujmy, odnajdując przekazywane treści.
Sylwia Erbert-Hoja
dyrektorka
Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie