Złota rączka dla seniorów już działa

Dodano 2019-09-03 15:14:56 To jest bardzo dobra wiadomość! Od 2 września seniorzy w Lesznie mogą korzystać z bezpłatnych usług tzw. złotej rączki. Fachowcem, któremu powierzono to zadanie będzie Jacek Hebisz.

Przypomnijmy, że o powołaniu tzw. złotej rączki zdecydowali radni Leszna na sesji w maju. Przez kilka tygodni trwały przygotowania do uruchomienia programu i z początkiem września zaczął działać.

Złota rączka będzie do dyspozycji leszczyńskich seniorów do końca roku 2019. I jej przedłużeniu na kolejny rok decydować będą radni. Najbliższe miesiące pokażą zatem, jak inicjatywa zostanie przyjęta przez mieszkańców i czy się sprawdzi.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodziny, który koordynuje program, wybrał osobę, która będzie świadczyć usługi dla seniorów. To Jacek Hebisz. Został już zatrudniony przez MOPR na umowę zlecenie.

- Pan Jacek będzie miał zawsze przy sobie legitymację ze zdjęciem oraz pieczątką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - mówi jego dyrektor Donata Majchrzak-Popławska.

Przypomnijmy raz jeszcze, kto może skorzystać z pomocy złotej rączki?

To mieszkańcy Leszna, powyżej 65. roku życia, mieszkający samotnie, albo w dwuosobowym gospodarstwie domowym złożonym z seniora i jego współmałżonka lub partnera, który również musi mieć ukończone 65 lat. Wykluczone z programu są osoby, które mają dorosłe dzieci, bo to one powinny zadbać o rodziców. Obowiązuje też kryterium dochodowe. Darmowy fachowiec pomoże seniorowi, który mieszkając samotnie ma dochód nie wyższy niż 1600 zł netto, a w dwójkę - nie więcej niż 1250 zł netto na osobę

Jak skorzystać ze złotej rączki?

Trzeba się zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, do Zespołu ds. programów i organizacji pozarządowych, który znajduje się w Lesznie przy ul. Narutowicza 73/1. Tam należy wypełnić prosty formularz, podając m.in. swoje imię, nazwisko, adres, status prawny mieszkania. To spowoduje, że senior będzie już w programie, a jeśli będzie potrzebował pomocy złotej rączki, może zadzwonić do pracownika MOPR Małgorzaty Nawrocik, tel. 661 213 131, która przyjmie zgłoszenie. Potem przekaże je do Jacka Hebisza, który umówi się z osobą zgłaszającą na wizytę, na konkretny dzień i godzinę. Po wykonaniu przez niego naprawy senior musi jedynie podpisać odpowiedni dokument. I to wszystko. Pomoc złotej rączki jest bezpłatna. Ale uwaga! Każdy senior może z niej skorzystać nie więcej niż cztery razy w roku.

W uchwale przyjętej przez radnych szczegółowo wypisano, jakie usterki złota rączka może nam naprawić. Są to:

a) regulacja drzwi i okien,

b) wymiana uszczelki w kranie,

c) montaż, regulacja i wymiana spłuczki, deski WC,

d) odpowietrzenie kaloryfera,

e) udrożnienie odpływów, wymiana, uszczelnienie syfonu,

f) montaż, wymiana zamka, klamki w drzwiach,

g) wymiana żarówki,

h) montaż gniazdka, kontaktu, lampy,

i) montaż karniszy, obrazów, luster, uchwytów, półek itp.,

j) podłączenie pralki/zmywarki,

k) naprawa lub wymiana zawiasów drzwi, drzwiczek, szaf,

l) wymiana uszczelek w przeciekających kranach,

m) wymiana pokręteł baterii, słuchawek,

n) inne drobne czynności naprawcze i montażowe, które zostaną zaakceptowane przez fachowca świadczącego usługę dla miasta.

Program jest finansowany z budżetu samorządu Leszna. Jacek Hebisz został wyposażony w narzędzia potrzebne do wykonywania usług w mieszkaniach seniorów. Jeśli konieczne będą zakupy jakiś materiałów, to koszty tego ponosi senior. Złota rączka nie będzie świadczyć napraw nagłych, i takich które będą wymagać dużych nakładów finansowych. Będzie usuwać drobne usterki.     

Autor:  lm