Pracownicy MOPR będą skuteczniej pomagać

Dodano 2015-12-22 10:33:46 Pracownicy socjalni, asystenci rodzin i opiekunki środowiskowe zatrudnione w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie będą korzystać z miejskiej komunikacji za darmo. Wnioskodawcom tego przywileju – radym PiS i PL 18 chodziło o lepszą obsługę podopiecznych.

W MOPR pracuje 27 pracowników socjalnych, 33 opiekunki środowiskowe i 4 asystentów rodzinnych. Docierają w różne punkty miasta do swoich podopiecznych i często korzystają z autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji. MOPR wykupuje dla nich bilety w MZK. To wydatek około 20.000 zł rocznie, ale i tak nie wystarcza na wszystkie dojazdy.

– Każdy pracownik dostaje miesięcznie 10 biletów, a powinien otrzymywać dwa razy więcej – mówi Donata Majchrzak-Popławska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Radni postanowili więc, że ta grupa zawodowa od 1 stycznia 2016 r. będzie jeździć autobusami za darmo. Zdania w tej sprawie były jednak mocno podzielone. Za bezpłatną jazdą dla pracowników MOPR głosowało 11 radnych z PiS oraz PL18, przeciw było 3 radnych, wstrzymało się 4, a jeden nie wziął udziału w głosowaniu.

Marek Ganowicz z Lewicy wnioskował, aby wstrzymać się z decyzją i omówić problem jeszcze raz na Komisji Rozwoju i Infrastruktury Miejskiej. Jak tłumaczył, można to rozwiązać tak aby MZK nie poniósł straty finansowej. Jacek Domagała, zastępca dyrektora Miejskiego Zakładu Komunikacji, zwracał uwagę, że zmniejszenie o 20.000 zł wpływu ze sprzedaży biletów dla MOPR będzie dla firmy odczuwalne. A warto pamiętać, że MZK jest zakładem budżetowym i są ograniczenia w jego finansowaniu z budżetu miasta.

Przypomnijmy, że w Lesznie uprawnionymi do bezpłatnej jazdy autobusami są: honorowi obywatele miasta i zasłużeni dla miasta, dzieci do 4. roku życia, uczniowie niepełnosprawni oraz ich opiekunowie, osoby niepełnosprawne, seniorzy powyżej 70 lat oraz honorowi dawcy krwi, którzy oddali więcej niż 25 litrów oraz mundurowi.

lm