Nowe tanie mieszkania na wynajem w Lesznie

Dodano 2016-01-05 14:52:17 W wyniku uruchomienia nowego rządowego programu popierania społecznego budownictwa czynszowego i powstania warunków prawnych do pozyskania środków finansowych na realizację inwestycji w sektorze budownictwa społecznego na wynajem, Prezydent Miasta Leszna zamierza podjąć działania w zakresie zwiększenia na terenie miasta Leszna ilości mieszkań zrealizowanych w formule społecznego budownictwa czynszowego pod wynajem.

Mieszkania te nie mogą być (na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów) wykupywane na własność.

Mają się one charakteryzować umiarkowanym czynszem i służyć zaspokojeniu potrzeb rodzin o średnich dochodach.

W założeniu są to więc mieszkania dla rodzin, których nie stać dziś na kupno mieszkania lub budowę własnego domu a jednocześnie ze względu na osiągane dochody nie mają możliwości ubiegania się o mieszkanie komunalne.

Na realizację przedsięwzięcia miasto udostępni potencjalnemu realizatorowi programu , którym może być spółka gminna, spółdzielnia mieszkaniowa, teren o pow. ca 1,2 ha. Aktualnie przedmiotem zainteresowania i analiz jest teren położony w rej. ul. Osieckiej. Na tym terenie możliwa jest realizacja ok. 120 mieszkań wraz z usługami i zielenią. Warunki udostępnienia terenu i wyboru realizatora programu zostaną uszczegółowione po ustaleniu zapotrzebowania na tego rodzaju budownictwo mieszkaniowe.

Ponieważ budowanie mieszkań w formule na wynajem w trybie finansowania zwrotnego zależeć będzie od pozytywnych odpowiedzi na pytanie „czy wiemy i mamy dla kogo budować?” oraz od wielkości uzyskania kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego, w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone badanie realnego zapotrzebowania na ten typ mieszkań.

Kto może zostać najemcą lokalu mieszkalnego ?

Lokal wybudowany w trybie finansowania zwrotnego może być wynajęty osobie fizycznej, która:

  1. Łącznie z osobami zgłoszonymi do wspólnego zamieszkiwania, w dniu objęcia lokalu, nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości,
  2. Średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym jest zawierana umowa najmu lokalu nie przekracza :
  • 80% w jednoosobowym gospodarstwie domowym (tj. kwoty 3483,84zł)
  • 120% w dwuosobowym gospodarstwie domowym (tj. kwoty 5225,76zł)
  • 165% w trzyosobowym gospodarstwie domowym (tj. kwoty 7185,42zł)
  • 200% w czteroosobowym gospodarstwie domowym (tj. kwoty 8709,60 zł)
  • 200% w gospodarstwie większym niż czteroosobowe, powiększone o dodatkowe 40% na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym tj. o kwotę 1741,92zł iloczynu wysokości ostatnio ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie na terenie którego położony jest lokal mieszkalny oraz współczynnika 1,2 (do wyliczenia przyjęto kwotę 3629 zł – VII 2015 woj. wlkp).

Przyjmując przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto w gospodarce narodowej w województwie wielkopolskim w wysokości 3629 zł (dane za VII 2015r.) średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego nie winien przekroczyć :

  • w gospodarstwie jednoosobowym kwoty 3483,84,
  • w gospodarstwie dwuosobowym kwoty 5225,76zł,
  • w gospodarstwie trzyosobowym kwoty 7185,42zł,
  • w gospodarstwie czteroosobowym kwoty 8709,60zł,
  • w gospodarstwie pięcioosobowym kwoty 10451,52zł
  1. Jeżeli opłacać będzie czynsz o wartości nie wyższej niż 5% wartości odtworzeniowej mieszkania. Przy aktualnym wskaźniku wartości odtworzeniowej mieszkania dla woj. wielkopolskiego wynoszącym 3821zł/m2, maksymalna stawka czynszu wynosi 15,9zł/m2. W Lesznie, przy uwzględnieniu aktualnego poziomu kosztu realizacji tego typu obiektu na poziomie ok. 2800zł/m2, jest szansa, aby stawka czynszu wyniosła ok. 9,40-9,80zł/m2.
  2. Wpłaci kwotę partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w wysokości do 25% kosztów budowy lokalu tj. kwotę ok. 35 000,-, która w przypadku zakończenia najmu i opróżnienia lokalu podlega zwrotowi w formule zwaloryzowanej zgodnie z ustawą. WAŻNE! Partycypacja może być wniesiona przez podmioty gospodarcze chcące zaspokoić potrzeby mieszkaniowe swoich pracowników.
  3. Wpłaci kaucję w wysokości do 12-krotności czynszu, która po opróżnieniu mieszkania i zwaloryzowaniu podlega zwrotowi .

Poza czynszem najemca opłaca opłaty za wodę, energię elektryczną, odpady komunalne, cw i co itp. Mieszkania realizowane w tej formie charakteryzują się wysokimi normami technicznymi co powoduje, że mieszkania te będą bardzo oszczędne zwłaszcza przy zużyciu energii cieplnej.

Najemca będzie podlegał okresowej weryfikacji dochodów (raz na dwa lata) i zobowiązany będzie do niezwłocznego informowania o uzyskaniu tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego.

Wszelkie informacje i zgłoszenie potencjalnego zainteresowania tą formą zdobycia tytułu prawnego do mieszkania można uzyskać w Urzędzie Miasta Leszna w Referacie Gospodarki Lokalowej przy ul. Jana Pawła II nr 21 pok. nr 11 tel. 65 5298178