Było uroczyście i radośnie (zdjęcia i wideo)

Dodano 2018-01-18 11:08:01 Wczoraj cały dzień trwały obchody 98. Rocznicy powrotu Leszna do Macierzy. Były chwile zadumy, hołdu poległym, ale także radości, wspólnej manifestacji, posiłku. Wieczór zakończył pokaz sztucznych ogni.

Pierwszym akcentem obchodów rocznicy powrotu Leszna do Odrodzonej Rzeczpospolitej było złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci związanych z datą 17 stycznia 1920 roku. Były to Pomnik Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego, Pomnik z tablicą zbiorową w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich, grób dr. Bronisława Świderskiego i Pomnik Wdzięczności w Parku Kościuszki.

Popołudniu Prezydent Miasta Leszna rozdawał powstańcze flagi, a następnie wziął udział w uroczystej mszy świętej w Bazylice Mniejszej.

Głównym punktem tegorocznych obchodów były uroczystości zorganizowane na Rynku. Popołudniu stanął tam sprzęt wojskowy, rozłożyły się grupy rekonstrukcyjne. I to właśnie członkowie tych grup rozpoczęli po godz. 17.00 uroczystości demonstrując symboliczne wyjście z Leszna żołnierzy niemieckich, a wejście polskich.

Potem głos zabrał Prezydent Borowiak. W swym przemówieniu podkreślił znaczenie Powstania Wielkopolskiego dla oswobodzenia Leszna i zasługi lokalnej społeczności w walce z zaborcą.

„Przez wiele lat mieszkańcy naszych terenów opierali się okupantowi i jego próbom germanizacji narodu. Zakładali polskie przedsiębiorstwa i polskie stowarzyszenia, np. Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", czy Klub Sportowy "Polonia", pielęgnowali polską mowę, tradycje, pamięć historyczną. To dzięki ich postawie i wysiłkowi nie straciliśmy - nic z naszej narodowej i kulturowej tożsamości. W dniu dzisiejszym należy przypomnieć o wielkich osobach, które zasłużyły się w sprawie odzyskania polskości miasta. Jak chociażby: Jan Popliński, Adam i Stanisław Karwowscy, mec. Adam Ruszczyński, dr Bronisław Świderski, Józef i Jan Góreccy.”

Dalej włodarz miasta wyjaśnił, czym dziś jest patriotyzm: „To codzienna, odpowiedzialna praca, przedsiębiorczość, wychowywanie dzieci, działalność dla bliskich, dbałość o nasze wspólne dobro – jakim jest nasze miasto”.

Na zakończenie Prezydent Borowiaka poinformował, że podjął decyzję o powołaniu Komitetu Honorowego ds. organizacji w Lesznie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – to jeszcze w tym roku, i 100. Rocznicy powrotu Leszna do Macierzy – to w 2020 roku.

Po wystąpieniu prezydenta, głos zabrał Poseł Jan Dziedziczak. Następnie odbyła się Apel Pamięci zakończony salutem artyleryjskim oraz uroczysta defilada wojskowa. Zmarznięci mieszkańcy mogli skosztować wojskowej grochówki, a na zakończenie uroczystości na Rynku wszyscy podziwiali pokaz sztucznych ogni.

Dzień zakończył sportowy akcent. W ramach obchodów 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Leszno o godz. 19.00 w Hali Trapez odbył się mecz towarzyski w futsalu: GI Malepszy Futsal Leszno – Dunaferr Due Renalpin FC. Węgierska drużyna to wicemistrz swojego kraju i zdecydowanie wygrała spotkanie (3:1), ale drużyna z Leszna przez cały mecz dzielnie dotrzymywała kroku rywalowi.