Zimowe warsztaty plastyczne on-line - architektura

Dodano 2020-12-28 14:41:01

Miejscowość: Leszno
Miejsce: facebook.com/MBWALeszno
Data rozpoczęcia: 2021-01-05 17:00
Data zakończenia: 2021-01-15 19:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza młodzież na zimowe warsztaty on-line Dialog między architekturą, a sztukami wizualnymi - architektoniczne inspiracje w malarstwie i rysunku.
  • 5.01.2021 r. /wtorek/, g.17.00
  • 8.01.2021 r. /piątek/, g.17.00
  • 12.01.2021 r. /wtorek/, g.17.00
  • 15.01.2021 r. /piątek/, g.17.00


Prowadzenie: Paulina Kowalczyk
facebook.com/MBWALeszno (zostanie utworzona specjalna grupa)

Wnętrze - Zewnętrze (rys., mal., techniki rysunkowe/malarskie, format A3/50x70 cm).
Kadry miejskie (rys., mal., techniki rysunkowe/malarskie, format A4/A3/50x70 cm).
Pejzaż oniryczny (rys., mal., techniki rysunkowe/malarskie, format A4/A3/).
Detal architektoniczny oraz omówienie prac z poprzednich warsztatów.

Warsztaty dla osób powyżej 12 roku życia, udział bezpłatny.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: sekretariat@mbwa.leszno.pl, 512227209
Brystol potrzebny na zajęcia będzie można odebrać w Galerii MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5, w godz. 11.00-18.00 od 29 stycznia 2021 roku.

Zajęcia eksponują znaczenie interakcji między architekturą, a sztukami pięknymi. Od czasów starożytnych twórcy pragnęli, aby obiekty architektoniczne oddziaływały na ludzi, trafiając w ich poczucie piękna, a elementy estetyczne tworzonych dzieł od zawsze stanowiły ich istotną część. Przez wieki zmieniały się style panujące zarówno w sztuce, jak i w architekturze. Obiekty architektoniczne o wyjątkowych walorach artystycznych stanowią część dorobku kulturowego i uważane są za arcydzieła tak samo jak wybitne obrazy, rzeźby, grafiki, itp. Kryteria decydujące o jakości zarówno realizacji z zakresu sztuk pięknych, jak i architektury z pominięciem czysto funkcjonalnego aspektu, są niemal identyczne. Kompozycja, konstrukcja, proporcje, gra światła i cieni, kolorystyka, kontekst, itd., to podstawowe kwestie wpływające na jakość realizacji zarówno malarskich, rysunkowych, czy architektonicznych.
Inspiracje architekturą były obecne w sztuce od wieków. Tym razem stają się głównym tematem naszych warsztatów. Celem warsztatów jest wykorzystanie otaczających nas obiektów architektonicznych jako bodźca do rozpoczęcia własnych poszukiwań w obszarze rysunku i malarstwa. Architektura jako element naszej codzienności staje się godnym źródłem inspiracji dla twórców wizualnych. Każdy obiekt ma w sobie potencjał, który jest w stanie wyzwolić twórcze działania w zakresie sztuk pięknych. Trzeba tylko patrzeć uważnie i być otwartym na różne bodźce- niekoniecznie oczywiste, niekoniecznie spektakularne. Najbliższe otoczenie często potrafi zaskoczyć. „Druga strona lustra” jest na wyciągnięcie ręki.


Paulina Kowalczyk, absolwentka ASP w Poznaniu ( dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej w pracowni prof. G. Nowickiego oraz z malarstwa i rysunku w pracowni profesora B. Wojtasiaka) , absolwentka Filologii Angielskiej w PWSZ w Lesznie; od 2013 roku wykładowca akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Wcześniej asystentka na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od lat związana z Galerią MBWA w Lesznie.