Wykład prof. dr. hab. Piotra Śliwińskiego pt. „Czy Marcin Świetlicki to, chcąc nie chcąc, romantyk?”

Dodano 2023-09-13 12:42:55 Wykład prof. dr. hab. Piotra Śliwińskiego pt. „Czy Marcin Świetlicki to, chcąc nie chcąc, romantyk?”

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 2023-09-22 10:00
Data zakończenia: 2023-09-22 11:00
Organizator: MBP Leszno

W ramach projektu ph. "To ma sens!", Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka, serdecznie zaprasza na wykład prof. dr. hab. Piotra Śliwińskiego pt. „Czy Marcin Świetlicki to, chcąc nie chcąc, romantyk?”. Na wydarzenie zapraszamy 22 września 2023 r., o godz. 10:00 do Biblioteki Ratuszowej (Leszno, Rynek 1). Wstęp wolny!

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, a towarzyszyć mu będzie obecność symultanicznej tłumaczki języka migowego - Ewy Gano ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON.

A ty chwalisz czy krytykujesz? – spytał kiedyś profesora Piotra Śliwińskiego Marcin Świetlicki. No właśnie, jak to jest być krytykiem literackim i żyć poezją? Wybitny krytyk z indywidualnej perspektywy opowie o swoim życiu z poezją. Krótki wykład, albo raczej „świadectwo”, będzie można usłyszeć podczas spotkania z Panem Profesorem w Bibliotece Ratuszowej.
Będzie można porozmawiać o twórczości Marcina Świetlickiego, jednego z najbardziej charyzmatycznych poetów, któremu zawdzięczamy, może bardziej niż innym, że wiersze wciąż nie są fanaberią garstki niedobitków. Podoba się i przyciąga uwagę.

„Marcin Świetlicki zyskał w ostatnim dziesięcioleciu status niekwestionowany, stał się nie tylko odniesieniem dla poetów różnych pokoleń, ale i częstym tematem rozpraw akademickich. W sylleptyczności tego pisarstwa zawiera się jeden z jego najważniejszych i najciekawszych, najbardziej pociągających i najtrudniejszych do rozpoznania uroków. Świetlicki bez cudzysłowu i w cudzysłowie, z całym bagażem wykreowanych, performatywnie ustanowionych w polu literackim skojarzeń, ów „Marcin” jednocześnie bliski i „nieprzysiadalny” zahipnotyzował rzesze czytelników i badaczy.”

Piotr Śliwiński


Piotr Śliwiński - krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej, nauczyciel akademicki i profesor nauk humanistycznych. Jeden z najwybitniejszych znawców polskiej poezji współczesnej, historyk literatury. Za sprawą licznych publikacji i wypowiedzi na temat współczesnej poezji polskiej, podniósł dyskurs literacki na poziom dotąd niespotykany.

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Doktoryzował się w roku 1995 rozprawą pt. Popularne powieści T. Dołęgi-Mostowicza jako próba krytyki kultury, której promotorem była profesor Janina Teresa Abramowska. Habilitował się w roku 2002 na podstawie oceny dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej.

Tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych został mu nadany na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 kwietnia 2009 roku, pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Autor artykułów i książek krytycznoliterackich (m.in. Poetyckie awangardy – awangarda przedwojenna, 2004, Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce, 2007), współautor Literatury polskiej XX wieku (razem z Anną Legeżyńską i Bogumiłą Kaniewską), Literatury polskiej 1976–1998 (razem z Przemysławem Czaplińskim) i Poezji polskiej po 1968 roku (razem z Anną Legeżyńską). W 2012 opublikował zbiór esejów Horror poeticus.

Twórca i kurator festiwalu Poznań Poetów (pierwsza edycja 2003, festiwal odbywa się co dwa lata). W latach 2006–2013 przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej Gdynia. W 2008 roku został uhonorowany Nagrodą im. Kazimierza Wyki. Stypendysta International Writing Program (USA, 2000). Wieloletni redaktor „Polonistyki” oraz „Poznańskich Studiów Polonistycznych”.

W 2015 został przewodniczącym i jurorem kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej. Szef projektu Polska Poezja Współczesna. Przewodnik encyklopedyczny.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2023