Wiosna w Lesznie pod znakiem inwestycji

Dodano 2017-04-19 11:04:25 Kilka miejsc w Lesznie to teraz place budowy. A po świętach ruszają kolejne inwestycje. Wiosna w mieście upływa pracowicie.

ALEJA GWIAZD ŻUŻLA

 Przebudowa placu przed Stadionem im. Alfreda Smoczyka rozpoczęła się 10 kwietnia. Ten teren, po zakończeniu robót, będzie nie do poznania. Wymieniona zostanie nawierzchnia, powstaną miejsca upamiętniające żużlowców, będzie nowa zieleń, a dodatkowo wymienione zostaną sieci wodno-kanalizacyjne znajdujące się pod ziemią. To na pewno poprawi sytuację mieszkańców domów przy ul. 17 Stycznia, którzy po opadach są zalewani przez wodę. Inwestycję wykonuje firma Żak. Koszt to 1.697.148,98 zł. Na realizację zadania ma 80 dni.

ULICA STRZELECKA

Ulica Strzelecka przechodzi gruntowną przebudowę, dlatego odcinek od skrzyżowania z Lipową do nowych bloków wojskowych tuż przed stadionem (to białe budynki widoczne na zdjęciu) jest całkowicie wyłączony z ruchu. Do końca maja na tym fragmencie spółki Vipro oraz Delta Plus będą wymieniać magistralę i sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną oraz robić przyłącza do granic posesji. To inwestycja Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Kiedy roboty się zakończą na ten odcinek ulicy wejdzie firma drogowa wybrana w przetargu przez miasto i zbuduje nową nawierzchnię, ciągi pieszo-rowerowe, oświetlenie. Prace muszą się zakończyć do Drużynowego Pucharu Świata na Żużlu, który odbędzie się 7 i 8 lipca.

KOLEKTOR WSCHODNI

 W rejonie ulic Budowlanych i Architektów, na dawnych polach irygacyjnych w strefie przemysłowej I.D.E.A., trwa budowa kanalizacji deszczowej, odcinka kolektora wschodniego i zbiornika retencyjno-infiltracyjnego o powierzchni ok. 2 ha. Ta inwestycja będzie służyć nie tylko firmom działającym i budującym się w strefie, ale przede wszystkim ma przejąć wody opadowe z północnej i wschodniej części miasta. Deszczówka będzie trafiać do nowego kolektora, następnie do podczyszczalni i zbiornika, aż wreszcie do gruntu.

SZKOŁA W ZABOROWIE

 1 września 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 na Rynku Zaborowskim rozpoczną naukę w nowoczesnym obiekcie przy ul. Henrykowskiej. Budowa trwa. Realizuje ją spółka PB Kontrakt z Wilkowic, która wygrała przetarg na projekt i postawienie szkoły. Warto jeszcze wspomnieć, że o realizację tego zadania zabiegało aż 7 firm. Najdroższa oferta opiewała na prawie 12 mln zł. Wybrana spółka z Wilkowic wykona inwestycję za 8,2 mln zł z gwarancją na 10 lat.

ULICA WESTERPLATTE

 Od środy 19 kwietnia odcinek ulicy Bohaterów Westerplatte od skrzyżowania z ul. Jagiellońską do ul. Grunwaldzkiej będzie nieprzejezdny. Rozpoczną się prace związane z wymianą nawierzchni tego fragmentu jezdni oraz budową chodników. Przybędzie miejsc parkingowych. Inwestycja jest realizowana przez miasto i Leszczyńską Spółdzielnię Mieszkaniową. Wykonawcą zadania jest Przedsiębiorstwo Dróg i Ulic w Lesznie.

ULICA 55 PUŁKU PIECHOTY

Po najbliższej sesji Rady Miejskiej miasto wybierze wykonawcę przebudowy ul. 55 Pułku Piechoty. W przetargu wystartowało 6 firm, najkorzystniejszą cenowo ofertę złożył STRABAG - 1.842.531,85 zł. Ulica zostanie gruntownie zmodernizowana - będzie nowa nawierzchnia, nowe chodniki i oświetlenie. Poprawi się też bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych na wysokości alejki Sułkowskiego, bo o to wnioskowali mieszkańcy i radni. Wykonawca będzie miał 60 dni na zrealizowanie zadania.

INNE INWESTYCJE

Warto też wspomnieć o innych inwestycjach. Kilkanaście dni temu zakończyła się budowa ul. Jagodowej w Zaborowie. Inwestycję zrealizowało Przedsiębiorstwo Dróg i Ulic za kwotę 118.909,07 zł. Ogłoszono przetarg na budowę odcinka ul. Świerkowej oraz ulic Paprociej i Poziomkowej. Trwa budowa boisk rekreacyjnych na Rejtana i Zamenhofa. W tym roku przebudowana zostanie ulica Juranda i Zbyszka z Bogdańca, powstanie parking na 90 samochodów osobowych przy skrzyżowaniu ulic Studziennej i Niepodległości, zbudowana zostanie jezdnia ulicy Budowlanych w strefie I.D.E.A.  

W najbliższych planach miasta są też: termomodernizacja Przedszkola Miejskiego nr 7 na Zatorzu (w tym roku wykonany będzie pierwszy etap – przebudowa pomieszczeń wewnętrznych wraz z instalacjami) oraz budowa 10 miejsc parkingowych wraz z chodnikiem w pasie drogowym ul. Tadeusza Rejtana. 

Jeszcze wiosną ma ruszyć także modernizacja parku na placu Tadeusza Kościuszki.


 Autor: lm, Fot. E. Baldys