Spotkanie autorskie z Martą Strzelecką, autorką książki „Ziemianki (...)"

Dodano 2024-05-20 10:25:24 Spotkanie autorskie z Martą Strzelecką, autorką książki „Ziemianki (...)

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Leszczyńska Galeria Książki (pl. Jana Metziga 25)
Data rozpoczęcia: 2024-05-27 17:00
Data zakończenia: 2024-05-27 18:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Martą Strzelecką, autorką książki „Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami.” (książka z bestsellerowego cyklu M. Strzeleckiej i Joanny Kuciel-Frydryszak: „Ziemianki”, Chłopki”, Służące”, wyd. Marginesy). Wydarzenie odbędzie się 27 maja 2024 r., o godz. 17:00 w Sali Audiowizualnej Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25). Wstęp wolny.


Marta Strzelecka – autorka wywiadów i tekstów o kulturze, redaktorka. Współtworzyła działy kultury w kilku redakcjach prasowych, pracowała w „Gazecie Wyborczej” i „Dzienniku. Gazecie Prawnej”. Prowadziła własną audycję w Programie Drugim Polskiego Radia. Współpracuje z „Vogue Polska”. Miłośniczka długich spacerów, pieszych wycieczek, życia wśród zieleni.


Fragment opisu ze strony wydawcy:
Szkoła w Nałęczowie, działająca w pierwszej połowie XX wieku, wpisuje się w ostatni rozdział historii polskiego ziemiaństwa. W prowadzonej przez ziemianki placówce nauczano kobiety z różnych klas – choć w założeniu przede wszystkim chłopki – fachowego prowadzenia gospodarstwa.

Marta Strzelecka rozmawia z rodzinami nauczycielek pracujących niegdyś w nałęczowskiej szkole oraz z dziećmi i krewnymi absolwentek, zgłębia archiwa, międzywojenną prasę, prace naukowe i zastanawia się, jak układały się relacje między ziemiankami i chłopkami i jakie znaczenie miały starania pań z dworów, by zbliżyć do siebie włościanki.

"Ziemianki" opisują, jak rozwijał się system edukacji kobiet w Polsce, jak zmieniało się postrzeganie roli pani domu, osoby wolnej i samodzielnej, oraz jak w ówczesnej rzeczywistości kobiety wspierały się wzajemnie. I jak dużo my, w kolejnych pokoleniach, możemy mieć wspólnego z tamtymi córkami, żonami, partnerkami czy kobietami wybierającymi życie bez mężczyzn.

Opowieść o dawnych podziałach klasowych i wyboistej drodze do emancypacji.

(https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133801/ziemianki)