Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 05 czerwca 2019

Radni są wdzięczni za przemiany roku 1989

Zdjęcie, Radni są wdzięczni za przemiany roku 1989

W poniedziałek, 10 czerwca w Lesznie świętowana będzie rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów do sejmu i senatu, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.

O godz. 13 w auli Wyższej Szkoły Humanistycznej przy ul. Krótkiej 4 odbędzie się uroczyste spotkanie, na które zaproszonych zostało wielu gości i na które zapraszamy też mieszkańców. Planowane są wystąpienia Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiak i Przewodniczącego Rady Miejskiej Leszna Tomasza Malepszego. Okolicznościowe wystąpienie miał będzie także prof. dr hab. Ryszard Cichocki.  

Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej Leszna radni jednomyślnie przyjęli uchwałę dotyczącą uczczenia 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Przypominają w niej okoliczności, które doprowadziły do tego wydarzenia. Napisali także: 

"Rada Miejska Leszna, w 30. rocznicę wyborczego zwycięstwa "Solidarności" pragnie podziękować wszystkim tym, którzy swoim uporem i ofiarnością walczyli o suwerenną i demokratyczną Polskę, dla wolnych i świadomych swoich praw obywateli. Zwracamy się również z apelem do mieszkańców Leszna o włączenie się w propagowanie wolności praw obywatelskich i godne uczczenie 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.

W 30. rocznicę wyborów z 4 czerwca, wyrażając wdzięczność bohaterom przemian 1989 r., Rada Miejska Leszna wyraża przekonanie, że Polacy mają prawo do dumy i radości, czerpanych ze swego wielkiego zwycięstwa. To dzięki mądrości wielu pokoleń rok 1989 zakończył się sukcesem, polskie zwycięstwo, przełamując podziały Europy, położyło podwaliny wspólnej, zjednoczonej Europy.

Uchwalone wówczas prawo dało trwały fundament pod budowę autentycznych wspólnot samorządowych, opartych na demokratycznych wartościach. Podstawą była budowa samorządowej Rzeczypospolitej, ta idea wyzwoliła ogromne zasoby energii i wartości patriotycznych wszystkich pokoleń Polaków".    

*

W środę, 5 czerwca o godz. 18 w Bibliotece Ratuszowej w Lesznie można będzie posłuchać wykładu Waldemara Handke "30 lat minęło!". 

Autor: lm

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana:
0 Koszyk