Pokaz filmu "Gerhard Richter" w Galerii MBWA w Ratuszu

Dodano 2018-10-24 13:09:07

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1, II piętro
Data rozpoczęcia: 2018-11-15 18:00
Data zakończenia: 2018-11-15 20:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na pokaz filmu Gerhard Richter, 15 listopada 2018 /czwartek/, godz. 18.00 Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1, II piętro wprowadzenie: Aleksandra Pruska – historyk sztuki wstęp bezpłatny!

reż. Corinna Belz
Niemcy, 2011, 97 min
Po pokazie filmowym odbędzie się ogłoszenie wyników oraz rozlosowanie nagród w ramach plebiscytu „Honorowa Nagroda Publiczności” 20 Prezentacji – Leszno 2018. Ziarnko prawdy.
Gerhard Richter to nie tylko światowej sławy artysta, lecz również najsławniejszy i najdroższy żyjący niemiecki malarz, którego obrazy przekraczają na aukcjach kwotę 10 milionów euro. „Odrzutowiec“ z 1963 roku, sprzedany został w 2007 roku na aukcji w Christie’s w Nowym Jorku za 11,2 miliony dolarów, a „Świeca“, obraz namalowany w 1983 roku, sprzedano w Sotheby’s w Londynie za 10,5 milionów euro.
„Czasami moje obrazy po prostu same robią to, co chcą” - przyznaje Richter, dowodząc, że przypadek jest jedną z podstaw jego wyjątkowo ciekawego procesu twórczego. Ten mistrz abstrakcji, ceniony za autokrytyczne spojrzenie i filozoficzne podejście do malarstwa, od lat stosuje podobną metodę pracy. Jego obrazy to rezultat długiego i żmudnego procesu, podczas którego nie tyle je maluje, co konstruuje, nakładając kolor na płótno warstwa pod warstwie, podobnie jak kładzie się tynk na ścianę. Używa pędzla, ale zazwyczaj pracuje z dużą, drewnianą deską lub gigantyczną gumową wycieraczką, co pozwala pokrywać farbą duże płaszczyzny płótna.
Reżyserka filmu przez miesiąc obserwuje pracę 79-letniego Richtera w jego dwóch studiach w Kolonii. Artysta przygotowuje się bowiem do serii wystaw, które mają się dobyć w Kolonii, Londynie i Nowym Jorku. Richtera widzimy jednak nie tylko w zaciszu jego pracowni, lecz również w kontakcie ze współpracownikami i krytykami, z którymi dyskutuje na temat sztuki i kultury.
Kreatywna wyobraźnia artysty, jego osobowość, a także szczególny typ wrażliwości na kolor i cień to cechy, które wyróżniają Richtera na tle innych współczesnych artystów, jak również sprawiają, że film rejestruje nie tylko wyjątkowy sposób pracy artysty, lecz również niezwykle ciekawy eksperyment twórczy.