Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 07 listopada 2018

Łącznik z S5 gotowy

Zdjęcie, Łącznik z S5 gotowy

Rusza budowa wiaduktu na Wilkowickiej. Gotowa jest już droga łącząca Leszno z węzłem Święciechowa na trasie ekspresowej S5. To zupełnie nowa ulica - przedłużenie Wilkowickiej przez Maryszewice aż do Święciechowy.

Droga ma niespełna 2 km. Powstała po to, aby połączyć Leszno z nową ekspresówką Poznań-Wrocław. Biegnie przez pola, w części pokrywa się z dawną drogą gruntową, którą można było dojechać do zabudowań w Maryszewicach.

- Ulica jest już przejezdna - mówił nam w poniedziałek Dominik Kaźmierczak, kierownik Miejskiego Zarządu Dróg i Inwestycji. W niedzielę drogowcy malowali oznakowanie na jezdni. Do dokończenia jest jeszcze oświetlenie oraz płotki przy trasie pieszo-rowerowej. Ich montaż jest konieczny na odcinku, gdzie różnica wysokości pomiędzy ściezką a dnem rowu może być niebezpieczna dla użytkowników ciągu pieszo-rowerowego.

To jednak nie przeszkadza, aby nową drogę otworzyć dla ruchu samochodowego. Wszystko wskazuje na to, że łącznikiem można będzie jechać już w piątek, 9 listopada. Wtedy też planowane jest otwarcie fragmentu S5 od węzła Leszno Południe (Zaborowo) do węzła Lipno (Radomicko). Ten odcinek ma 19,1 km i obejmuje też węzeł Święciechowa, z którego można będzie wjechać właśnie na nową drogę i dojechać do Wilkowic i Leszna.

Nowa droga połączy S5 ze strefą przemysłową VASA na leszczyńskim Zatorzu. Niemal cały ruch ciężarowy zostanie teraz skierowany właśnie tym łącznikiem.

Oddanie drogi do ruchu oznacza, że może już ruszyć budowa wiaduktu na ulicy Wilkowickiej. Firma Torpol, która jest wykonawcą tej inwestycji rozpoczęła już przygotowania do niej. Teren wokół torów został oczyszczony z zarośli, trwają prace związane z przebudową sieci znajdujących się pod ziemią.

- Firma Torpol przygotowuje projekt organizacji ruchu na czas budowy wiaduktu - dodaje kierownik Kaźmierczak.

Wiadomo już, że cały odcinek ul. Wilkowickiej od Ronda Gronowo do nowego ronda na skrzyżowaniu z ul. Spółdzielczą będzie służył tylko do dojazdu na tereny posesji i do ulic poprzecznych do Wilkowickiej.

Budowa wiaduktu ma potrwać około 15 miesięcy. Zakończy się zatem dopiero na początku roku 2020. To inwestycja PKP PLK, realizowana w ramach przebudowy trasy kolejowej E59 Poznań-Wrocław.

- W budżecie miasta na nowy rok chcemy zapisać pieniądze na remont odcinka ulicy Wilkowickiej od ronda na Maryszewice do granicy z gminą Lipno i budowę ścieżki rowerowej - tłumaczy prezydent Łukasz Borowiak.

Przypomnijmy, że całą inwestycję związaną z przebudową Wilkowickiej i budową łącznika do S5 realizuje firma Strabag. Koszt tego zadania to 17,5 mln zł, w czego dotacja z Unii Europejskiej wyniesie 12,2 mln zł. Do inwestycji oprócz miasta Leszna dokładają się także powiat leszczyński oraz gminy Lipno i Święciechowa.

Autor: lm

Fot. (2x) L. Matuszewska.

Łącznik Leszna z trasą ekspresową S5, czyli przedłużenie ul. Wilkowickiej przez Maryszewice do Święciechowy. Przy nowej drodze powstała ścieżka rowerowa.

Wjazd z łącznika do Święciechowy.         

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2018-11-13 12:46:40
0 Koszyk