Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 12 kwietnia 2017

Jest szkoła, będą warsztaty dla niepełnosprawnych

Zdjęcie, Jest szkoła, będą warsztaty dla niepełnosprawnych

Jest plan, aby w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 na Rynku Zaborowskim powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

We wrześniu 2018 uczniowie i nauczyciele zaborowskiej czwórki przeprowadzą się do nowego obiektu przy ul. Henrykowskiej. Budowa nowej szkoły przy istniejącej już hali sportowej trwa i przebiega zgodnie z harmonogramem. To będzie nowoczesna placówka. Koszt inwestycji to 8,2 mln zł.

Skoro tak, to pojawia się pytanie, co będzie w pustym budynku na Rynku Zaborowskim. Padały różne propozycje, np. schronisko młodzieżowe, z którego mogliby korzystać młodzi sportowcy przyjeżdżający na mecze piłkarskie na pobliskim stadionie. Mówiono też o klubie seniora, ale prezydent Łukasz Borowiak proponuje, aby powstał on w budynku obecnego przedszkola przy ul. Czarnoleskiej.

- Chciałbym wybudować nowe przedszkole w Zaborowie, przy nowej szkole i hali sportowej. Przedszkole jest w Zaborowie bardzo potrzebne, a jego obecna baza pozostawia wiele do życzenia - mówił prezydent na niedawnym spotkaniu z mieszkańcami, które odbyło się z inicjatywy radnego PiS Kazimierza Jęcza. 

Dlatego wszystko wskazuje na to, że w budynku po szkole na Rynku Zaborowskim powstaną Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych, które ukończyły 24 rok życia. Z taką propozycją zwrócili się do prezydenta i radnych z Komisji Spraw Społecznych przedstawiciele Stowarzyszenia Nasz Dom Nasz Świat. Radni jednomyślnie byli za. Prezydent Borowiak też pomysł popiera.

W Lesznie nie ma Warsztatów Terapii Zajęciowej. Są inne placówki dla dorosłych niepełnosprawnych, np. Środowiskowy Dom Samopomocy czy ośrodek przy ul. Starozamkowej, ale nie zaspokajają one wszystkich potrzeb. Chętnych jest więcej niż miejsc.

- Tymczasem, kiedy osoba niepełnosprawna kończy 24 lata i kończy też edukację, to tak naprawdę nie ma co z nią zrobić. Warsztaty Terapii Zajęciowej to najlepsze rozwiązanie, bo one zapewniają najlepsze warunki rozwoju - mówi Wojciech Otto, prezes Stowarzyszenia Nasz Dom Nasz Świat.

Stowarzyszenie chce przejąć budynek SP 4 na Rynku Zaborowskim po wyprowadzce uczniów. Obiekt trzeba będzie zmodernizować i dostosować do osób niepełnosprawnych. Warsztaty mają być otwarte 1 grudnia 2019 roku. Choć niezbędna będzie pomoc samorządu, to pieniądze na placówkę - zarówno na remont, a potem na działalność - daje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Stowarzyszenie planuje, że z Warsztatów będzie mogło korzystać na początek od 30 do 40 osób. - Budynek w Zaborowie jest dobrze położony, jest do niego dobry dojazd także komunikacją miejską, a wokół jest dużo miejsca i boisko, z którego też będziemy chcieli korzystać - dodawał W. Otto.     

Autor: lm

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2017-04-12 08:32:22
0 Koszyk