Graficzny nagłówek podstrony
Kalendarz 04 grudnia 2020

Jan Lebenstein 1930-1999

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2020-12-04 18:00
Data zakończenia: 2021-01-16 14:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Zdjęcie, Jan Lebenstein 1930-1999

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wystawę Jan Lebenstein 1930-1999. Wernisaż on-line: 4 grudnia 2020 r. /piątek/, godz.18.00 facebook.com/MBWALeszno, YouTube:Mbwa Leszno. Wystawa czynna do 16 stycznia 2021 r. Galeria MBWA, Leszno, ul.Leszczyńskich 5

Wystawa Jan Lebenstein 1930 – 1999 pomyślana jest jako obszerna retrospektywa prac tego wybitnego polskiego artysty, zbiegająca się z 90-tą rocznicą jego urodzin. W jej ramach prezentowane są różnorodne dzieła Jana Lebensteina, należące do zbiorów polskich kolekcjonerów: Marii i Marka Pileckich, Urszuli i Piotra Hofman oraz kolekcjonera z Sopotu. Ekspozycja, traktując w sposób wieloaspektowy, drogę twórczą i postać artysty, zawiera ponad 70 jego dzieł: obrazów olejnych, gwaszy, rysunków i grafik, pochodzących z różnych okresów jego działalności. Całość ma na celu zaprezentowanie twórczości artysty, jako jednej z najważniejszych figur, w polskiej sztuce, drugiej połowy XX w. Wystawa została zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie i przygotowana, do prezentacji w Galerii Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie, we współpracy z Agencją Zegart.

Jan Lebenstein – malarz i grafik, ilustrator książkowy, znany i bardzo ceniony, nie tylko w Polsce. W latach 1948 – 54 studiował malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Od 1960 r. mieszkał i działał we Francji, gdzie odniósł międzynarodowy sukces artystyczny. Uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy abstrakcyjne i surrealistyczne. Tworzył głównie fantazyjne prace, napełnione motywami ludzko-zwierzęcymi, pełne ekspresji i symbolicznej poetyckości. O swojej twórczości mówił w jednym z wywiadów: Moje obrazy są metaforami emocjonalnymi. Ich zadaniem jest narzucić widzowi, dobitnie, ale bez taniego wrzasku, przeżycie jakiegoś dramatu emocjonalnego, który staram się pokazać za pomocą spontanicznej przenośni.

Wystawa zorganizowana została przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, we współpracy z Agencją Zegart.
Obrazy pochodzą ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów:
Urszuli i Piotra Hofman , Marii i Marka Pileckich oraz kolekcjonera z Sopotu.

0 Koszyk