Graficzny nagłówek podstrony
Kalendarz 16 lipca 2020

Historia komiksu. Wprowadzenie - cykl wykładów on-line w MBWA

Miejscowość: Leszno
Miejsce: facebook.com/MBWALeszno
Data rozpoczęcia: 2020-07-16 18:00
Data zakończenia: 2020-09-10 19:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Zdjęcie, Historia komiksu. Wprowadzenie - cykl wykładów on-line w MBWA

Historia komiksu. Wprowadzenie. 16, 23, 30 lipca 2020 i 3, 10 września 2020 /czwartki godz. 18.00/ https://www.facebook.com/MBWALeszno Wykłady otwarte on-line Prowadzenie: Piotr Machłajewski

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci "MBWA Leszno - sztuka on-line".

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na cykl pięciu wykładów poświęconych historii komiksu w Polsce i na świecie.

Rozpoczniemy od definicji komiksu. Opowiemy o jego prapoczątkach, prekursorach komiksu „nowoczesnego”, jego narodzinach i rozkwicie. Spojrzymy na komiks i jego historię z trzech perspektyw: amerykańskiej, europejskiej i polskiej. Przedstawimy sylwetki najważniejszych twórców, przede wszystkim tych mało znanych w naszym kraju. Przeanalizujemy wpływ komiksu na inne dziedziny sztuki oraz na współczesną kulturę popularną. Szczególną uwagę poświęcimy komiksowi polskiemu. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak komiks polski postrzegany jest za granicą, m.in. w ojczyźnie komiksu europejskiego (we Francji) i czy istnieje polska szkoła komiksu.

Piotr Machłajewski – kurator kilkudziesięciu wystaw komiksu zrealizowanych w Polsce i za granicą (m.in. we Francji, Włoszech i Japonii). Kurator projektu „Komiks polski na SoBD w Paryżu” zrealizowanego z okazji stulecia komiksu polskiego w grudniu 2019. Autor tekstów o komiksie, redaktor albumów i katalogów. Współautor książki „Histoire de la bande dessinée polonaise” wydanej w 2019 przez Editions PLG.
Aktualnie pracuje nad wystawami komiksu w Instytutach Polskich, na festiwalu KomMissia w Moskwie oraz nad wystawą indywidualną Tadeusza Baranowskiego.

0 Koszyk