Posadzimy na święto drzew (zdjęcia)

Dodano 2022-10-14 10:16:26 Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Drzewa. Został ustanowiony w 1951 r. przez ONZ, a w Polsce obchodzony jest od ok. 2002 r.

Pierwsze rośliny drzewiaste, będącymi przodkami drzew, pojawiły się ok 400 mln lat temu, na długo przed pojawieniem się człowieka. Człowiek ewoluował wśród drzew, dostrzegając w nich siłę, długowieczność, moc, zdrowie. Drzewo stało się jednym z pierwszych kultów religijnych. Potężne, mocno zakorzenione w ziemi, z koroną sięgającą nieba, było uznawane za łącznik między światami. Symbolizowało oś świata. Każde obrazowało cykl życia przyrody. Symbolem mądrości, wiedzy i życiodajnej energii było drzewo życia lub drzewo dobra i zła. Drzewa były siedzibami bogów. Od zawsze dawały nam owoce, drewno, dzięki którym człowiek mógł przetrwać. Ich znaczenie dla człowieka jest nieocenione.

Święto drzewa sięga rodowodem do 1872 r. kiedy znawca i miłośnik przyrody Julius Sterling Morton, ówczesny gubernator stanu Nebraska i jednocześnie sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zwrócił się do rodaków z prośbą o posadzenie drzew. Ustanowione decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa we wszystkich krajach członkowskich wspólnoty w roku 1951. W Polsce od 20 lat Klub Gaja świętuje Święto Drzewa poprzez angażowanie społeczeństwa do sadzenia i ochrony drzew oraz podejmowanie różnorodnych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu.

W tym roku także Leszno włączy się w ten ruch sadząc miododajne drzewa przy ul. ks. J. Popiełuszki i gen. J. Piłsudskiego. Będzie ich 54 sztuki. Będą to klon pospolity i lipa drobnolistna. Posadzą je pracownicy Miejskiego Zakładu Zieleni, a nad całością czuwać będzie koordynator zieleni miejskiej. Na zakup drzew miasto pozyskało fundusze z Województwa Wielkopolskiego z zadania "zakup sadzonek drzew miododajnych". 

A co dają nam drzewa dzisiaj? Zalet drzew jest wiele. W silnie urbanizowanej przestrzeni musimy pamiętać o tym, że regulują okoliczną gospodarkę wodną i zmniejszają gwałtowny spływ wody. Nawilżają powietrze, oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i spowalniają wiatry. Jeden duży okaz działa jak pięć klimatyzatorów w upalne dni. W chłodne dni ograniczają wychładzanie budynków. A na drogach, wbrew powszechnej opinii, poprawiają bezpieczeństwo poprzez spowolnienie ruchu.