Ponad 2,5 mln zł wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami (zdjęcia)

Dodano 2023-01-23 13:40:51 Dziś w Lesznie gościła Pani Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Na ręce Prezydenta Leszna przekazała symboliczną promesę o wartości 2, 6 mln zł. Zostanie ona wykorzystana na budowę Leszczyńskiego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego.

Leszczyńskie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne będzie placówką, w której pomoc znajdzie jednocześnie 20 osób z niepełnosprawnościami. Centrum znajdować się będzie w leszczyńskiej kamienicy, przy ul. Lipowej 9. Miasto zakłada, że obiekt zacznie funkcjonować do końca 2024 roku.

Wielkopolska jest drugim co do wielkości, pod względem obszaru i liczby ludności, województwem w Polsce, jednak liczba Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych jest tu bardzo niska. Do tej pory udało się stworzyć zaledwie 4 takie placówki.

Osoby z niepełnosprawnościami, mające trudności lokalowo-bytowe, będą miały zapewnione miejsce do życia i to miejsce zbliżone do warunków domowych. To świetny sposób na ich integrację i powrót do społeczeństwa – mówiła Minister Maląg podczas uroczystego przekazania promesy.

Obiekt o powierzchni 425,83 m2  zlokalizowany jest w centrum miasta Leszna. 6 osób korzystać będzie z pobytu całodobowego i zamieszka w pojedynczych pokojach z łazienkami i małymi aneksami kuchennymi znajdujących się na piętrach. 14 osób będzie korzystać z pobytu dziennego. Sale wspólne znajdować się będą na parterze. Każdy mieszkaniec COM będzie miał opracowany Indywidualny Plan Wsparcia, dostosowany do swoich potrzeb i możliwości.

Kadrę centrum będzie tworzyć zespół opiekunów i asystentów osób z niepełnosprawnościami, pracownik socjalny, psycholog, pielęgniarka, pracownik gospodarczy/pomoc kuchenna. Nad całością czuwać będzie kierownik.

Miasto szacuje, że wartość całkowita przebudowy istniejącej nieruchomości wyniesie ponad 3,5 mln zł brutto.