Nowa rola dla budynku po szkole

Dodano 2025-02-06 15:31:45 Podstawą decyzji o reorganizacji oświaty i likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 były wyłącznie zmiany demograficzne. Od początku Prezydent Miasta Leszna Grzegorz Rusiecki deklarował, że budynek po szkole nadal pełnił będzie funkcje społeczne. Oto szczegółowa propozycja.

Demografia Polski pokazuje dwa wyraźne trendy: malejącą liczbę dzieci oraz dynamicznie rosnącą liczbę seniorów. Nie inaczej jest w Lesznie. Ilość seniorów wzrosła od roku 2010 z ok. 10.500 do 15.500 w 2024 r, tzn. o 50% w ciągu zaledwie 15 lat. Potrzeba nam większej przestrzeni i oferty dla seniorów. Budynek po Szkole Podstawowej nr 1 miałby służyć właśnie im. Ale nie tylko.

Budynek po Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lesznie zyska nowe funkcje społeczne, odpowiadające potrzebom mieszkańców miasta. W skrzydle południowym powstaną mieszkania. Część pomieszczeń znajdujących się w tym miejscu już pełni taką funkcję. Na realizację tego zadania miasto będzie ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 80% ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego. Mieszkania zajmą około 30% powierzchni budynku, przyczyniając się do rewitalizacji centrum Leszna i ożywienia Starówki.

W pozostałej przestrzeni powstanie Leszczyńskie Centrum Międzypokoleniowe, które stanie się miejscem aktywności dla mieszkańców w różnym wieku. Swoją siedzibę znajdą tu:

  • Mażoretki Orkiestry Dętej Miasta Leszna,
  • Orkiestra Dęta Miasta Leszna,
  • Ognisko muzyczne działające przy Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie,
  • Klub Rodzinny, który będzie zapewniał opiekę dla dzieci i młodzieży, przy czynnym udziale ich rodziców, dziadków i opiekunów.

Leszczyńskie Centrum Międzypokoleniowe stanie się także nową siedzibą Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie. Organizacja będzie dysponować salami dydaktycznymi, przestrzeniami do aktywności fizycznej, prób i warsztatów. Obecnie do leszczyńskiego UTW uczęszcza około 350 słuchaczy, choć zainteresowanie jego ofertą jest większe. Jednak przy obecnych warunkach lokalowych uniwersytet nie może przyjąć wszystkich chętnych. Przy odpowiednim wsparciu, leszczyński UTW może liczyć nawet 800 osób, czyli tyle, ile w mniejszym od Leszna Sopocie.

Chcąc zapewnić jak najlepsze warunki kształcenia dzieci i młodzieży, nie możemy nie dostrzegać rosnących potrzeb seniorów w zakresie ich codziennego funkcjonowania, rozwoju i opieki nad nimi. Chcemy inwestować w aktywizację seniorów, bo to gwarantuje im zdrowie i samodzielność – mówi Prezydent Grzegorz Rusiecki. – Wiemy jednak, że rosną potrzeby na usługi medyczne i opiekuńcze, stąd plan, aby w Lesznie rozszerzyć programy rehabilitacyjne, dofinansowywane przez miasto, czy nawet utworzyć kolejny dom pomocy społecznej.

Dzięki utworzeniu Leszczyńskiego Centrum Międzypokoleniowego budynek przy ul. Krasińskiego stanie się ważnym miejscem na mapie miasta, łączącym różne pokolenia mieszkańców Leszna, gdzie zaspokajane będą potrzeby wielu różnych grup. Będzie to miejsce dialogu i solidarności międzypokoleniowej.