Nie żyje Edouard Dolecki

Dodano 2024-07-10 12:16:17 Dziś dotarła do nas przykra wiadomość o śmierci Pana Edouarda Doleckiego, Honorowego Obywatela Miasta Leszna, zasłużonego dla współpracy miasta Leszna z francuskim miastem Montluçon. Miał 81 lat.

Edouard Dolecki urodził się 15 października 1943 r. w Villefranche d’Allier we Francji. Był potomkiem przedwojennej Polonii, która osiedliła się we Francji, znajdując zatrudnienie w kopalniach węgla kamiennego.

Był Prezesem Komitetu Zarządzającego Stowarzyszenia Francja-Polska w Domérat oraz Przewodniczącym Stowarzyszenia Przyjaźni Francusko-Polskiej w Montluçon. Był bardzo oddany koordynacji współpracy Francji z Polską, szczególnie miast partnerskich Montluçon i Leszna. Pierwsza wymiana z Lesznem z jego udziałem miała miejsce w 1984 roku. W 2000 roku nawiązano współpracę partnerską między Montluçon a Lesznem, a oficjalne podpisanie umowy partnerskiej miast nastąpiło w 2004 roku.

Edouard Dolecki organizował liczne wymiany i wizyty, w tym dla studentów, sportowców i artystów, oraz współpracował z lokalnymi firmami z Leszna. Za swoją działalność został uhonorowany m.in. Medalem Za Zasługi Miasta Domérat w 1997 roku, a przez władze Polski - Srebrnym Krzyżem Zasługi. Rada Miejska Leszna przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta w 2021 roku.

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 12 lipca 2024 r. w Montluçon