Leszno solidarne z powodzianami
Dodano 2024-09-18 13:16:41 Od poniedziałku rana w Wodociągach Leszczyńskich czynny jest magazyn, gdzie można przynosić dary dla powodzian. Zbiórkę organizuje miasto Leszno. Prezydent Grzegorz Rusiecki zaapelował do mieszkańców o pomoc dla ofiar wielkiej wody, która dotknęła południową Polskę.W niedzielę wieczorem na terenie Wodociągów odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli także wiceprezydent Maciej Grabianowski, szefowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Donata Majchrzak-Popławska, prezes spółki Wodociągi Leszczyńskie Romana Kozub oraz szefowie innych służb miejskich.
Magazyn darów dla powodzian znajduje się na terenie spółki Wodociągi Leszczyńskie, przy ul. Lipowej 76A, budynek C. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.
Prezydent Rusiecki zaapelował do mieszkańców i firm o przywożenie nowych, podkreślamy – nowych – kaloszy, ubrań, koców, pościeli, żywności, ale też sprzętu potrzebnego do sprzątania – grabi, łopat, szczotek, worków na śmieci, rękawic.
Wiceprezydent Maciej Grabianowski poprosił przedsiębiorców o dostarczenie agregatów prądotwórczych.
Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Henrykowie jest gotowe na przyjęcie 20 psów i kotów z terenów objętych powodzią.
Niewykluczone, że któraś z gmin dotkniętych powodzią otrzyma od miasta Leszna pomoc finansową. O tym zdecydują radni.
Zajrzeliśmy do magazynu w poniedziałkowy poranek, a więc w pierwszych godzinach po jego otwarciu. Co kilka minut pojawiał się tam ktoś z artykułami, które mogą przydać się ludziom w pierwszych dniach po powodzi.
Zespół prezydenta Grzegorza Rusieckiego, po uzyskaniu informacji z terenów objętych powodzią zdecydował, do jakich miejscowości skierowane zostaną zebrane dary. Pierwszy transport wyruszył z Leszna już we wtorek. Skierował się do Stronia Śląskiego, Kłodzka i Polanicy Zdrój.
Na razie nie ma terminu zakończenia zbiórki, gdyż jest to uzależnione od informacji o potrzebach, jakie płynąć będą z Dolnego Śląska.
Do punktu zbiórki można dostarczać:
- koce, kołdry, śpiwory, pościele, ręczniki – NOWE,
- ciepłą, odzież i obuwie – NOWE,
- kalosze, gumofilce, gumiaki – NOWE,
- artykuły spożywcze o długim terminie przydatności – najlepiej konserwy i gotowe dania w słoikach,
- wodę butelkowaną,
- pieluchy jednorazowe,
- jedzenie słoiczkowe dla niemowląt,
- nawilżane chusteczki higieniczne,
- środki opatrunkowe,
- środki czystości, najlepiej na bazie chloru,
- powerbanki i baterie,
- latarki, świeczki, zapałki,
- rękawice robocze,
- łopaty, grabie, wiadra i worki na śmieci dużych rozmiarów (120/240/360 litrów).