Wieczór autorski Gabriela Roszaka i „myśli nieskończone”

Dodano 2024-02-01 14:23:07 Wieczór autorski Gabriela Roszaka i „myśli nieskończone”

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 2024-02-09 17:00
Data zakończenia: 2024-02-09 18:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie jako wydawca ma przyjemność zaprezentować najnowszą książkę Gabriela Roszak pt. „myśli nieskończone”. Jej oficjalna premiera połączona z wieczorem autorskim Gabriela Roszaka odbędzie się 9 lutego 2024 roku w Bibliotece Ratuszowej. Zaczynamy o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Gabriela Roszaka nie trzeba chyba w Lesznie i okolicy przedstawiać. Dla kronikarskiego porządku przypomnijmy jednak, że to poeta, pisarz, twórca wierszy i bajek dla dzieci, regionalista, popularyzator gwary i obyczajów poznańskich, animator kultury oraz inicjator licznych społecznych przedsięwzięć a także z historyk z zamiłowania. Roszak ma na koncie już 10 wcześniejszych książek (,,Saga Rodu Roszaków’’, ,,Z okna mojego życia’’, ,,Wiersze i żarty literackie’’, ,,Kyndyj nasze łejce, dziady i pradziady’’, ,,W leśnej operze’’, ,,Bronić ziemi ojców’’, ,,Długonosy’’, ,,Skoraszewice na przestrzeni wieków’’, ,,aż po bramy świtu’’ oraz ,,Niezwykłe przygody Misia Gzubka’’), i dziesiątki innych publikacji (noty biograficzne, artykuły).

W piątek, 9 lutego, w Bibliotece Ratuszowej oddamy się najnowszemu dziełu: „myśli nieskończone”. Przy kawie będzie można zapoznać się z tomikiem, porozmawiać z autorem i kupić książkę. Aforyzmy uporządkowane są w czterech rozdziałach: życie jest przygodą, miłość przemawiająca bez słów, z Bożej łaski, okoliczności.

Anna Kokot – Nowak – poznańska pisarka, publicystka tak napisała we wstępie do książki :

[…] Tematy przenikają się wzajemnie, uzupełniają, prowadzą ze sobą nieustanny dialog. […]

„myśli nieskończone” G. Roszaka są rodzajem intymnej biografii, autorskim muzeum czasu przeżytego i głęboko doświadczonego. […] Gwoli prawdy, trudną i wymagającą jest sztuka aforystyki. Proste z pozoru, gramatycznie zwięzłe i „tłuste” od znaczeń zdania, wymagają od ich autora uważności i czujności. Szczególnie, gdy przygląda się szerokiej panoramie współczesnych zjawisk. […] Musi kontrolować emocjonalną duszę lirycznego poety, by operować językiem prostym, choć jednocześnie podskórnie sugestywnym. […] Przy pomocy skromnego, bo jednozdaniowego sztafażu słów, próbuje odkryć prawdę o rzeczywistości, całym ludzkim bycie. …

,,Niech wszystko stanie się pomocne w spełnianiu marzeń’’ - czytamy na stronie tytułowej. Niech więc... i do zobaczenia w Bibliotece Ratuszowej.