Ważne uchwały jeszcze przed wakacjami
Dodano 2017-07-05 08:15:59 W ubiegłym tygodniu odbyła się ostatnia przed wakacjami Sesja Rady Miejskiej Leszna. Radni podjęli kilka znaczących dla miasta decyzji.Pomoc dla szpitala
W ramach pomocy finansowej dla województwa wielkopolskiego, Rada Miejska zgodziła się przekazać 500.000 złotych dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Pieniądze mają być przeznaczone na doposażenie pracowni endoskopii.
Dotacja dla parafii
Rada Miejska jednomyślnie wyraziła zgodę na zwiększenie dotacji na remont kościoła p.w. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej na Zaborowie. W maju radni przyznali parafii wsparcie na remont ścian wewnętrznych kościoła. Teraz zwiększyli dotację o ok. 64.631 złotych z przeznaczeniem na remont nawierzchni wokół kościoła. W sumie dotacja wyniesie ok. 138.631 złotych.
Policealna Szkoła Zawodowa
W Zespole Szkół numer 4 działają Zasadnicza Szkoła Zawodowa, IV Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum Zawodowe. Rada Miejska zgodziła się na poszerzenie oferty edukacyjnej o Policealną Szkołę Zawodową kształcącą w zawodzie kosmetyczka.
Wyższe stawki
Podwyższono opłaty za zajęcie pasa drogowego. W Lesznie te stawki nie były zmieniane od 2004 roku. Teraz będą znacznie wyższe, co zmusi podmioty zajmujące czasowo pas drogowy do skrócenia tego czasu. Wyższe będą również opłaty za umieszczania reklam w pasie drogowym. Jedynie organizacje pozarządowe będą korzystały ze znacznych preferencji.
Wynagrodzenia urzędników
W przyszłorocznym budżecie Leszna prezydent powinien uwzględnić pieniądze na podwyżki płac dla urzędników i pracowników jednostek mu podległych. Podwyżki wyniosą od 5 do 8 procent dotychczasowego uposażenia.
Radni podawali przykłady żenująco niskich płac w samorządzie.
- Konserwator z 41-letnim stażem pracy zarabia 2028 złotych brutto. Pracownik administracji z wyższym wykształceniem 2780 złotych - wymieniała radna Stefania Ratajczak.
Podała, że podwyżka była od stycznia 2011 roku o 5 %, w 2014 roku o 2 %. Dwa lata temu przeprowadzono regulację wynagrodzeń dla najmniej zarabiających. W tym roku była kolejna regulacja dla osób, które mają ukończone 20 lat pracy. Wzrost pensji wyniósł średnio 150 złotych.
Rada Miejska nie miała wątpliwości, że podniesienie pensji pracownikom podległym prezydentowi jest niezbędne. Radni byli jednomyślni.
Obciążenie dla budżetu miasta będzie znaczące. Przy wariancie minimalnym - ok. 3 mln złotych, przy maksymalnym - ok. 5 mln złotych brutto.
Zgoda na użyczenie
Radni zgodzili się, by po wyprowadzce Szkoły Podstawowej nr 4 z obecnej siedziby przy ulicy Rynek Zaborowski do nowego budynku, obiekty przekazać w użyczenie Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Nasz Dom - Nasz Świat. Organizacja zamierza w nich utworzyć Warsztaty Terapii Zajęciowej.
Uchwała energetyczna
W maju miasto oraz Enea Serwis podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia Leszczyńskiego Klastra Energii „Nowa Energia dla Leszna”. Intencją jego jest zainstalowanie na dachach 41 miejskich obiektów, głównie oświatowych i sportowych paneli fotowoltaicznych produkujących prąd ze słońca. W ten sposób obiekty otrzymają darmową energię.
Radny Piotr Kois poinformował radnych, że pojawiła się szansa na pozyskanie przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej, w ramach WRPO ogłoszono konkurs dający szansę na zdobycie 85 % dofinansowania. Wnioski będą przyjmowane do końca sierpnia. Wnioskował, by miasto samodzielnie przeprowadziło te inwestycję, bez udziału firmy Enea Serwis.
Radni jednak nie zgodzili się z jego poglądami. List intencyjny podpisany z Enea Serwis również zakłada staranie o dotację z WRPO, a ponadto Enea zadeklarowała pokrycie wszystkich pozostałych kosztów. - Rozważymy wszystkie najlepsze warianty, błędem byłoby gdyby Leszno nie spróbowało. Jesteśmy w stanie przygotować wniosek do WRPO - mówił prezydent Łukasz Borowiak.
Dodał, że uchwała jest intencyjna i do niczego nie zobowiązuje miasta.
Autor: jrs