Tomasz Malepszy przewodniczącym Rady Miejskiej Leszna
Dodano 2018-11-27 13:22:10 W czwartek, 22 listopada odbyła się pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej Leszna. Radni i prezydent Łukasz Borowiak złożyli ślubowanie. Wybrano przewodniczącego rady i jego dwóch zastępców.Jeszcze przed sesją Mateusz Sobierajski, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej wręczył wszystkim radnym i prezydentowi zaświadczenia o wyborze. Potem rozpoczęła się pierwsza sesja, w odświętnie udekorowanej sali, w której ustawiono też sztandar miasta.
Obrady rozpoczął radny najstarszy wiekiem. Jest nim 72-letni Tomasz Malepszy, były prezydent miasta. Wszyscy radni, wyczytywani w kolejności alfabetycznej, złożyli ślubowanie. Jego tekst czytała najmłodsza radna Dominika Bartosz:
„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.”
Do tych słów niektórzy radni dodawali zdanie: „Tak mi dopomóż Bóg”.
Przypomnijmy, że w Radzie Miejskiej Leszna jest 23 radnych. Po 9 radnych mają komitety Koalicji Obywatelskiej Platforma. Nowoczesna oraz PL 18, 4 radnych ma Prawo i Sprawiedliwość, a jedna radna jest z komitetu SLD Lewica Razem.
Już podczas pierwszej sesji w radzie doszło do kilku zmian personalnych. W wyniku wyborów mandaty zdobyli prezydent Łukasz Borowiak i wiceprezydent Adam Mytych. Nie mogą jednak łączyć tych stanowisk z funkcją radnego. Dlatego za prezydenta Borowiaka do rady weszła Dominika Bartosz, a za wiceprezydenta Mytycha - Lidia Baksalary. W sesji nie uczestniczył wybrany na radnego Grzegorz Rusiecki, bo tego samego dnia został wicestarostą leszczyńskim. Jego miejsce w radzie Leszna, na kolejnym posiedzeniu, zajmie Adriana Machowiak. Także na drugiej sesji do radnych dołączy Stefania Ratajczak, która obejmie mandat wiceprezydenta Piotra Jóźwiaka.
Po ślubowaniu radni wybrali spośród siebie przewodniczącego i dwóch jego zastępców. Głosowania były tajne.
Na przewodniczącego Rady Miejskiej zgłoszono dwóch kandydatów: Tomasza Malepszego z PL 18 oraz Marka Weina z Koalicji Obywatelskiej. Zwyciężył Tomasz Malepszy zdobywając 14 głosów, a Marek Wein miał ich 8.
- To dla mnie zaszczyt i honor. Nie sądziłem, że go dostąpię. Deklaruję, że będą się kierował wiedzą i doświadczeniem samorządowym z ostatnich 24 lat, że będę działał ponad podziałami, w myśl zasady, że trzeba łączyć a nie dzielić - mówił Tomasz Malepszy zaraz po wyborze na szefa Rady Miejskiej. Dziękował rodzicom, którym - jak tłumaczył - zawdzięcza swój „etos i charakter”, żonie Marii - za zrozumienie i mądre rady oraz wszystkim bliskim, znajomym i prezydentowi Borowiakowi, do którego drużyny dołączył w tych wyborach opuszczając klub Lewicy.
Na pierwszego wiceprzewodniczącego zgłoszono troje kandydatów: Adama Kośmidra z PiS, Barbarę Mroczkowską z KO oraz Piotra Więckowiaka z PL 18. Wygrał Adam Kośmider zdobywając 13 głosów. Barbara Mroczkowska miała 9 głosów, a Piotr Więckowiak - 0. I tych dwoje kandydatów zmierzyło się ze sobą ponownie podczas głosowania na drugiego wiceprzewodniczącego rady. Wygrał Piotr Więckowiak z PL 18 - 13 głosów, a Barbara Mroczkowska miała ich 9.
Tak więc pracami Rady Miejskiej Leszna w kadencji 2018-2023 kierować będą:
przewodniczący: Tomasz Malepszy z PL 18,
wiceprzewodniczący: Adam Kośmider z PiS i Piotr Więckowiak z PL 18.
Taki wybór spotkał się z ostrą krytyką radnych Koalicji Obywatelskiej. Klub KO jest, obok PL 18, największym klubem radnych w obecnej kadencji, a mimo to nie ma swojego przedstawiciela w kierownictwie rady. Głosowania pokazały, że koalicję rządzącą w nowej radzie tworzyć będzie PL 18 wraz z PiS (13 mandatów), a KO (9 mandatów) będzie w opozycji.
- Uznaję wynik głosowania, ale jest mi bardzo przykro, że tak się stało - mówił radny KO Marek Wein. - Postaramy się pracować w radzie zgodnie ze swoim sumieniem - deklarował.
Ostrzej wypowiedział się drugi radny KO Jacek Adamczak. Jego zdaniem, styl uprawiania polityki znany z telewizji ogólnopolskiej przeniósł się do Leszna.
- To była piękna wycinka mężnych drwali - tak nazwał to, co zrobili radni PL 18 oraz PiS odrzucając kandydaturę Barbary Mroczkowskiej na wiceprzewodniczącą rady. - Ja sam jestem otwarty na współpracę, ale pozostaje mi wielki niesmak - podkreślał radny Adamczak.
Na te wystąpienia odpowiedział przewodniczący rady Tomasz Malepszy z PL 18: - Przed nami 5 lat. Wierzę, że za słowami pójdą czyny i to przygnębienie nie będzie już tak głębokie, albo nie będzie go wcale.
Kolejnym ważnym punktem inauguracyjnej sesji było ślubowanie prezydenta Łukasza Borowiaka. Składał je dwukrotnie, bo za pierwszym razem nie wypowiedział słowa „ślubuję”.
W swoim wystąpieniu prezydent dziękował wyborcom za zaufanie, rodzinie za wsparcie, współpracownikom za ciężką pracę. Mówił, że kampania wyborcza była bardzo trudna, „agresywna”, że zabrakło w niej merytoryki.
Do radnych apelował: - Poglądy polityczne zostawiajmy w domu, pracujmy razem na rzecz miasta. To będzie ciężka praca, bo wiele wyzwań przed nami.
Łukasz Borowiak zadeklarował współpracę ze wszystkimi radnymi i wszystkimi klubami radnych. Zapowiedział, że będzie regularnie spotykał się z szefami klubów, że na pierwsze takie spotkanie zaprasza ich w grudniu do prezydenckiego gabinetu. Wymieniał też najważniejsze zadania, jakie stoją przed samorządem Leszna, w tym przede wszystkim inwestycje, które są zapisane w budżecie na rok 2019, a będą realizowane z dofinansowaniem środków zewnętrznych. Zapewnił, że wszyscy pracownicy Urzędu Miasta są do dyspozycji radnych.
Druga sesja Rady Miejskiej odbędzie się w czwartek, 6 grudnia. Radni zdecydują w jakich komisjach będą pracować i kto stanie na ich czele.
Autor: lm, Fot. L. Matuszewska