Te łóżka pracują za pacjenta
Dodano 2017-07-25 14:44:18 To, co wydaje się nierealną mrzonką, w Lesznie stało się możliwe. Powstało tu miejsce, w którym bezpłatną, długotrwałą i kompleksową pomoc otrzymają osoby wymagające rehabilitacji i indywidualnego wsparcia trenerów. Oprócz specjalistów czekają tu łóżka rehabilitacyjne, jakich dotąd w Lesznie nie było.- Moim marzeniem od lat było posiadanie tych łóżek - mówiła podczas otwarcia Centrum Usamodzielniania Stanisława Nawrocka, prezes zarządu Fundacji Odzew w Lesznie.
- Te łóżka pracują za pacjenta. Każde z nich ma inną funkcję i ćwiczy inną partię ciała. Można wybrać, które mięśnie mają pracować najbardziej i ominąć te, które nie powinny być w ruchu. Takie łóżka stosowane są m. in. w chorobach układu krążenia i osteoporozie - mówi Lidia Kwiatkowska, fizjoterapeutka z Centrum Usamodzielniania w Lesznie.
Cudowne łóżka
To dobrodziejstwo dla pacjentów zupełnie niesprawnych, leżących, z niedowładami - na przykład po udarach. Podczas gdy sami nie mogą ćwiczyć, prace za nich wykona maszyna wmontowana w łóżko.
- Mamy osiem rodzajów łóżek. Można korzystać ze wszystkich, na przykład w cyklu 80-minutowym, po 10 minut na każdym. Ale to, czy będzie to możliwe, zależeć będzie od stopnia sprawności chorego - tłumaczy fizjoterapeutka.
Efekty będą takie, jakby pacjent ćwiczył aerobik lub poszedł na spacer. Ostanie w kolejności łóżko da wibracje wyciszające.
Inne formy rehabilitacji
To nie jedyne formy rehabilitacji dostępne w placówce. Stosowane będą także masaże ręczne wykonywane przez trzech rehabilitantów oraz lampy rozgrzewające mięśnie.
- Możliwości jest bardzo dużo - zapewnia pani Lidia.
Nie tylko rehabilitacja
Placówkę prowadzi Fundacja Odzew, a liderem projektu jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie, który zapewnia usługi opiekuńcze oraz asystenckie. Bo nowa placówka to nie sama rehabilitacja. W ramach projektu świadczone będą usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne w domach, także wieczorami oraz w soboty i niedziele.
Ponadto podopieczni na miejscu będą mieli do dyspozycji tzw. trenerów aktywności oraz wielu specjalistów: pedagoga, psychologa, prawnika, logopedę, seksuologa. Będą zajęcia komputerowe i z zakresu gospodarstwa domowego, głównie kulinarne. Celem jest nie tylko powrót do sprawności, ale też do aktywności społecznej i zawodowej.
O projekcie
Centrum Usamodzielniania mieści się przy ul. Słowiańskiej 55 (w podwórzu). Formalnie przyjęcie uczestników już 1 sierpnia.
W czwartek 3 sierpnia o godz. 9 MOPR zaprasza zainteresowanych skorzystaniem z usług placówki na spotkanie informacyjne do siedziby Centrum.
Projekt realizują wspólnie: MOPR - lider i koordynator projektu, który świadczy usługi opiekuńcze, Fundacja Odzew - prowadzi Centrum Usamodzielniania oraz poznański oddział Fundacji Aktywizacja, która organizuje zajęcia dla opiekunów osób niesamodzielnych.
- Nowością jest to, że otoczymy wsparciem także opiekunów, by mieli odpowiednią wiedzę, wyższe kwalifikacje, by nie bali się udzielać pierwszej pomocy czy wykonać masażu - podkreśla Stanisława Nawrocka.
Pomoc jest długofalowa. Uczestnictwo może trwać nawet dziewięć miesięcy. Wszystkie formy wsparcia są bezpłatne.
Zasady uczestnictwa
Rekrutację prowadzi leszczyński MOPR.
Nie ma znaczenia to, czy ktoś jest podopiecznym MOPR czy nie. Nieważny jest dochód. Istotny jest poziom sprawności. Orzeczenie o niepełnosprawności nie jest wymagane.
Wiadomo, że wiele osób potrzebujących takiego wsparcia nie zapisze się sama. Warto zgłaszać krewnych, sąsiadów, znajomych i osoby samotne.
Projekt potrwa do końca października 2018 r. Ta część finansowana jest ze środków unijnych w wysokości przeszło 2.000.000 zł . Założenia są takie, że po zakończeniu projektu Centrum Usamodzielniania będzie działać nadal.