Statystycznie o mieście, czyli raport o sytuacji społeczno-gospodarczej w Lesznie

Dodano 2018-05-10 09:31:53 Ilu nas jest w Lesznie, ile jest tutaj firm, ile zarabiamy, jakie długie mamy drogi, ile po nich jeździ samochodów, ile wybudowano nowych domów, czy powietrze jest czyste i czy w mieście jest bezpiecznie – w poszukiwaniu odpowiedzi na wiele pytań z życia społeczno-gospodarczego z pomocą przychodzi statystyka. Korzystając z bogatego zasobu polskiej statystyki, Wydział Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Leszna każdego roku gromadzi informacje opisujące rozwój miasta, wzbogaca je o liczne wykresy oraz komentarze i w ten sposób powstaje niezwykłe kompendium wiedzy o mieście – Raport o sytuacji społeczno-gospodarczej w Lesznie. Pierwszy taki raport powstał w 1996 roku. W tym roku na miejskiej stronie internetowej opublikowaliśmy jego 21. wydanie.

Najnowszy raport dotyczy sytuacji społeczno-gospodarczej w Lesznie w 2016 r. Przygotowując go, korzystaliśmy z najbardziej aktualnych danych dostępnych w GUS. Może wydawać się dziwne, że raport za 2016 r. został opublikowany dopiero w 2018 r. Trzeba jednak zaznaczyć, że proces przygotowania danych statystycznych przez GUS jest bardzo skomplikowany i długotrwały, stąd takie opóźnienie.

Raport podzielony jest na cztery części. Pierwsza dotyczy gospodarki. Dowiedzieć się z niej można na przykład, że niemal 95 proc. wszystkich firm działających w mieście to mikro podmioty, zatrudniające do 9 osób.

Kolejna część raportu dotyczy ludzi. Piszemy tutaj na przykład o tym, jakie są prognozy liczby mieszkańców. GUS przewiduje, że w 2050 r. będzie mieszkać w Lesznie 53 430 osób, czyli o ok. jedną szóstą mniej niż obecnie.

Trzecia część raportu opisuje tzw. kapitał społeczny. Poruszamy w niej takie tematy, jak samorząd terytorialny, organizacje pozarządowe, media lokalne, kultura, bezpieczeństwo i inne. Dowiedzieć można się na przykład, jak bardzo w ostatnich latach wzrosła liczba fundacji, stowarzyszeń i organizacji społecznych – z 188 w 2008 r. do 287 w 2016 r. 

Ostatnia, ale niemniej istotna od poprzednich część publikacji dotyczy tzw. kapitału fizycznego. Przeczytamy tutaj między innymi o budżecie miasta. Ciekawe jest jak bardzo wzrosły dochody miasta na przestrzeni lat – z 198,7 mln zł w 2006 r. do 335,7 mln w 2016 r. W tej części raportu znaleźć można również informacje na temat dróg, sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, a także komunikacji miejskiej.

Poza tym, raport jest źródłem wielu innych ciekawych informacji na temat życia społeczno-gospodarczego miasta – jakich? Zachęcamy do lektury, aby się przekonać.

Wszystkie raporty można znaleźć tutaj.