Rocznica potyczki na dworcu (zdjęcia)

Dodano 2022-05-27 09:56:29 27 maja, władze miasta Leszna i liczne delegacje złożyły hołd żołnierzom 86. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej skazanych za udział w potyczce z żołnierzami Armii Sowieckiej na dworcu kolejowym w nocy z 27 na 28 maja 1947 roku.

Zginęli bo bronili Polki, sprzedanej Sowietom przez męża. Zofia Rojuk ocalała, ale w potyczce zginęło trzech żołnierzy radzieckich, a Polacy, którzy stawili się w obronie kobiety zostali postawieni przed sądem i po pokazowym pseudo-procesie skazani na śmierć lub więzienie. Kare śmierci ponieśli dowódca podporucznik Jerzy Przerwa oraz trzech żołnierzy z jego plutonu: kanonier Władysław Łabuza, kapral Wiesław Warwasiński i kanonier Stanisław Stachura. Kanonier Tadeusz Nowicki z oddziału wojska i milicjant Zygmunt Handke otrzymali wyroki 10 lat więzienia, a Feliksa Lisa, który powiadomił kolejarzy i pośrednio doprowadził do strzelaniny, skazano na 12 lat więzienia.

Dzisiejszej rocznicy, towarzyszy wykład dr Marcina Hermanowskiego „Jak wojna działa na człowieka, czyli czas oswoić lęki”. Spotkanie z gościem będzie znakomitą okazją do zadawania trudnych pytań, na które dr Marcin Hermanowski, postara się udzielić odpowiedzi. Spotkanie odbędzie się 27 maja, w hallu na parterze nowej biblioteki przy pl. Metziga 25 w Lesznie. Początek o godz. 16:00. Na wykład zapraszają Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie oraz Miasto Leszno.