Piłkarska rewolucja
Dodano 2018-02-14 09:03:27 1 września 2018 roku w Lesznie rozpocznie działalność szkoła mistrzostwa sportowego nakierowana na piłkę nożną w III Liceum Ogólnokształcącym oraz klasa piłkarska w Zespole Szkół Rolniczo-Budowlanych. Zielone światło dali na to radni, choć wątpliwości zgłaszał przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Szczot i działacze klubu Polonia 1912 Leszno. Podczas głosowań nikt nie był projektom przeciwny, ale kilku radnych wstrzymało się z ich poparciem.Szkoła mistrzostwa sportowego ma powstać w III LO, gdzie już od dwóch lat jest klasa piłkarska. Uruchomienie SMS daje jednak możliwość ściągnięcia uczniów z całej Polski. Co roku ma być otwierana jedna klasa SMS licząca po 20-22 osoby. Jej działalność będzie wspierana przez Football Academy. Uczniowie SMS będą się przygotowywać do matury w klasie ogólnej sportowej o specjalności półka nożna. Przedmioty ogólnokształcące będą nauczane na wysokim poziomie.
- Młodzież będzie mieć co najmniej 16 godzin zajęć wychowania fizycznego tygodniowo - mówi Konrad Kokociński, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego.
Z kolei w Zespole Szkół Rolniczo-Budowlanych powstanie klasa piłkarska. Będzie to jedna z klas technikum, w tej chwili trwa sondowanie, w jakim zawodzie. Młodzi ludzie chodzący do tej klasy będą mieć 10 godzin wychowania fizycznego, w tym zajęcia piłkarskie. Klasie patronować będzie klub Polonia 1912 Leszno. Młodzież ma korzystać m.in. z obiektów sportowych w Zaborowie, czy nowej hali sportowej przy ul. Henrykowskiej.
Dyskusja o utworzeniu SMS w III LO i klasy piłkarskiej w ZSR-B odbyła się w czwartek na wspólnym posiedzeniu Komisji Edukacji oraz Komisji Kultury i Sportu. Radni byli za tym, aby oba oddziały powstały i to już od nowego roku szkolnego. Ostatecznie zdecyduje o tym prezydent Leszna, który był obecny na komisji i przysłuchiwał się dyskusji.
Wątpliwości zgłaszał Sławomir Szczot, przewodniczący Rady Miejskiej. Jego zdaniem, będzie to kolejny wydatek z budżetu Leszna. Bo do każdego ucznia samorząd dopłaca co roku 5000-6000 zł z własnych pieniędzy, nie licząc subwencji oświatowej, jaką otrzymuje z budżetu państwa. Do oddziału piłkarskiego w III LO dyrektor szkoły planuje ściągnąć uczniów z całego kraju, do których – jak zaznaczył przewodniczący Rady – miasto będzie dopłacać z własnej kieszeni. Jego zdaniem, samorząd powinien wspierać kształcenie młodych ludzi pod kontem potrzeb biznesu. Sławomir Szczot mówił, że przedsiębiorcy potrzebują fachowców z różnych branż, ale zupełnie nie potrzebują piłkarzy.
- Na rynek wypuścimy około 45 piłkarzy rocznie, a skorzystają z nich kluby m.in. z Rzeszowa, Poznania, Łodzi, Lubina.
Poza tym, jak przekonywał, wydatki na edukację w Lesznie rosną w zastraszającym tempie, tymczasem nie zwiększa się pieniędzy na opiekę nad osobami starszymi, a obserwujemy przecież starzenie się mieszkańców miasta.
- Znam 18 osób, samotnych i chorych, które czekają na miejsce w domu pomocy społecznej, ale nie ma na to pieniędzy. To w stronę Seniorów powinniśmy się teraz zwrócić - dodawał.
Z kolei działacze Polonii 1912 Leszno obawiali się, czy po powstaniu SMS w III LO, prowadzonej ze wsparciem FA, ich klub przetrwa. Dlatego zdecydowali o powołaniu klasy piłkarskiej w Rolniku.
- Podejmujemy rękawicę, ale wiemy jaka to będzie nierówna walka - mówił Paweł Prałat z Polonii 1912 Leszno.
Okazuje się, że rozmowy, aby stworzyć jeden wspólny projekt piłkarski w Lesznie były prowadzone, ale się nie powiodły.
Zdaniem przedstawicieli Polonii, SMS doprowadzi do upadku piłki w ich klubie, bo wyciągnie młodych ludzi, bo nie będzie wystarczającej ilości boisk do trenowania i rozgrywania zawodów.
Posiedzenie radnych i działaczy piłkarskich odbyło się w III LO. Dyskusja była burzliwa.
Autor: lm