O czarnej śmierci na Urodzinach Ratusza
Tegoroczne Urodziny Ratusza miały nietypową oprawę. Okazja była podwójna, bo premierę miała książka pt. „O czarnej śmierci w Lesznie w roku Pańskim 1709”.
Cenny dokument pochodzący z Archiwum Braci Czeskich od 7 lat tłumaczył dr Marcin Błaszkowski. Jego język jest bardzo przystępny, a relacja z miasta ogarniętego śmiertelną epidemią wstrząsająca.
- Żałoba była nie do opisania - czytał aktor Olgierd Łukaszewicz.
Jak powiedział nam Marcin Błaszkowski - badania ostatnich lat wykazują, że choroba ta nie była dżumą, tylko jakąś inną chorobą zakaźną. Dlatego autor przekładu pisze o czarnej śmierci lub pestylencji - od łac. słowa oznaczającego zarazę, mór.
Tekst jest częścią spuścizny, jaką zostawili po sobie mieszkający w Lesznie Bracia Czescy.
- To fragment cennego dziedzictwa, jakie wytworzyły dawne pokolenia mieszkające w Lesznie - mówiła dr Kamila Szymańska z Muzeum Okręgowego w Lesznie.
Dodajmy, że:
- Archiwum Braci Czeskich jest nie tylko dumą Leszna i Polski, ale też całego świata - podkreślała dr Kamila Szymańska informując, że w 2015 r. zbiór został wpisany na światową listę UNESCO Pamięć Świata.
Niestety dokumenty te nie pozostały w Lesznie. Pilnie strzeżone podczas wszystkich pożarów Leszna i podczas wojny przechowywane w kościele św. Jana, zaginęły w 1945 r. Odnalezione w 1962 r. stały się własnością Archiwum Państwowego w Poznaniu.
Książka z audiobookiem pt. „O czarnej śmierci w Lesznie w roku Pańskim 1709” jest do nabycia w Informacji Turystycznej w Lesznie w cenie 50 zł.
Urodzinom Ratusza i promocji książki towarzyszyła konferencja z udziałem gości z różnych stron Polski. Na koniec był urodzinowy tort.
Autor: kin