Lekcje o cyberprzemocy na półmetku

Dodano 2019-04-03 07:55:41 12 lutego, w leszczyńskich szkołach, rozpoczął się cykl lekcji o cyberprzemocy. Z inicjatywą takich spotkań wyszedł samorząd Leszna. Do tej pory lekcje odbyły się w 8 szkołach.

W spotkaniach bierze udział młodzież klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz ta ze szkół ponadpodstawowych. Inauguracyjna lekcja odbyła się w II LO, a prelegentami wówczas byli funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu, Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak oraz jego zastępca Piotr Jóźwiak.

Do tej pory wykłady poświęcone przestępstwom w sieci odbyły się – oprócz Kopernika – w szkołach podstawowych nr 1, 4, 10, 12, Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych oraz w III LO.

Jak to wygląda?

Spotkanie otwierają funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, którzy podczas swoich wystąpień skupiają się na wytłumaczeniu na czym polega przestępstwo cyberprzemocy oraz zaprezentowaniu potencjalnych zagrożeń, które czyhają na nieświadomych użytkowników Internetu. Prezentowany jest krótki film, który przedstawia różne formy cyberprzemocy m.in. znieważenie czy kradzież oraz ich konsekwencje zarówno dla oprawcy jak i ofiary. Ponadto policjanci uświadamiają, że anonimowość w Internecie jest pozorna. Jeżeli osoba pokrzywdzona chce wystąpić na drogę karną bądź cywilną, aby pociągnąć do odpowiedzialności autora obraźliwych treści, może wystąpić z wnioskiem do administratora portalu o udostępnienie adresu IP sprawcy zniesławienia. Funkcjonariuszom policji najczęściej wystarczy kilka godzin na ustalenie tożsamości cyberprzestępcy.

Kolejnym punktem lekcji jest wystąpienie wiceprezydenta Piotra Jóźwiaka. Na potrzeby spotkań z młodzieżą, wiceprezydent przygotował prezentację, przewrotnie zatytułowaną „I tak mi nic nie zrobią..., a więc słów kilka o odpowiedzialności nieletnich”. Z racji posiadanego wykształcenia oraz zawodu, który wykonywał przed objęciem funkcji wiceprezydenta miasta Leszna, a mianowicie adwokata, dzieli się z młodzieżą szkolną historiami osób nieletnich, który dopuściły się różnych przestępstw. Niektóre są zaskakujące, jak przypadek chłopca który zabił kolegę, przeświadczony, że będzie on miał kilka żyć jak bohaterowie gier komputerowych. Uczniowie dowiadują się, że nieletniość nie jest okolicznością, która wyłącza odpowiedzialność prawną czyli podstawą do ułaskawienia.

Jako ostatni w czasie lekcji na temat cyberprzemocy głos zabiera Prezydent Miasta Leszna, Łukasz Borowiak. To czas na dzielenie się osobistymi doświadczeniami i refleksjami związanymi z hejtem w Internecie. Prezydent Borowiak podkreśla, że ofiarami cyberprzemocy padają także najbliżsi bezpośredniej ofiary. Prezydent Łukasz Borowiak postanowił przeciwstawić się cyberprzestępcom i podjął w tym kierunku stosowne kroki prawne. Zachęca również uczniów by nie byli bierni i stawili czoło „hejterom”.

Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymują broszury wydane przez Urząd Miasta Leszna, a zawierające szereg informacji poświęconych cyberprzemocy, w tym także listę placówek na terenie Leszna, wraz z ich danymi teleadresowymi, gdzie można szukać pomocy.