Kropla liczbowej wiedzy o wodzie

Dodano 2021-08-12 09:26:01 Przeciętny Polak zużywa dziennie około 93 litry wody z sieci wodociągowej. Statystyczny leszczyniak o 10 litrów więcej. Do tego dochodzi woda zużyta do produkcji żywności i przedmiotów, których codziennie używamy. Na przykład, do wyprodukowania 1 koszulki bawełnianej potrzeba aż 5 553 litrów wody. Woda jest niezbędna do życia, a już jej 2-procentowa utrata z organizmu powoduje uczucie pragnienia. Latem, przy okazji upałów, sięgając po łyk wody, warto sobie przypomnieć, jaka jest ważna. My dostarczamy dzisiaj kroplę statystycznej wiedzy o wodzie.

W zeszłym roku zużyliśmy w Polsce w sumie 8,4 km³ wody* – jak podaje GUS. To o 5 proc. mniej niż rok wcześniej i ok. 12 proc. mniej niż w 2018 r. Woda, którą zużyliśmy w Polsce w sumie przez cały 2020 r. wystarczyłaby, żeby napełnić największe jezioro w naszym kraju, czyli Śniardwy, 13 razy.

Jeśli chodzi o przeciętne dzienne zużycie wody z sieci wodociągowej w naszych domach, w przeliczeniu na 1 mieszkańca, to spadku nie widać. W ostatnich latach jest ono na podobnym poziomie, z delikatną tendencją wzrostową. W zeszłym roku każdy Polak zużył w ciągu dnia średnio 93 litry takiej wody. Rok wcześniej były to 92 litry, a dwa lata wcześniej 91 litrów. Liczby te dla statystycznego leszczyniaka są wyższe niż dla przeciętnego Polaka. W 2020 r. każdy mieszkaniec Leszna zużywał w swoim domu przeciętnie 103 litry wody dziennie. W 2019 r. było to 100 litrów, a w 2018 r. 101 litrów.**

Eksperci sprawdzili, że najwięcej wody pochłania higiena osobista (36 proc.) oraz spłukiwanie toalety (30 proc.). Pranie to kolejne 15 proc. zużycia, a mycie naczyń 10 proc. Podczas sprzątania zużywamy 6 proc. wody, a do gotowania i picia wykorzystujemy 3 proc. wody.

Oprócz tego, że każdy z nas zużywa wodę myjąc się, czy po prostu ją pijąc, wytwarzamy również tak zwany ślad wodny. To suma bezpośredniego i pośredniego zużycia wody, a dotyczy produktów, do których wytwarzania potrzebna jest woda. Na przykład do wyprodukowania jednej koszulki bawełnianej potrzeba 2 500 litrów wody, 1 kg masła 5 553 litry wody, a 1 szklanki soku pomarańczowego 170 litrów wody. Szacuje się, że w Polsce średnia wartość śladu wodnego przeciętnego gospodarstwa domowego to około 350-400 litrów dziennie. Dla porównania w Etiopii ślad wodny to 15 litrów.

Zasoby wody są ograniczone, więc warto ją oszczędzać. Prostym sposobem na to jest na przykład wybór prysznica zamiast kąpieli w wannie. Szybki prysznic pochłania około 30 litrów, a kąpiel w wannie wypełnionej wodą to zużycie około 150 litrów wody. Rozsądnie gospodarując zużyciem wody w naszych domach, nie tylko dbamy o środowisko, ale również zwyczajnie zmniejszamy swoje rachunki za wodę.

Proekologicznym zachowaniem jest również picie wody z kranu, zamiast tej butelkowanej. Nie tylko zmniejszamy w ten sposób zużycie plastiku, ale również swoje wydatki, ponieważ kranówka jest o wiele tańsza. Poza tym, leszczyńska kranówka jest zdrowa i smaczna. Zawiera naturalne składniki mineralne, takie jak wapń, magnez, potas i sód. Wydobywana jest z ujęć głębinowych, a następnie napowietrzana i filtrowana, czyli tak samo jak woda butelkowana. W zeszłym roku na trzech stacjach uzdatniania wody w Lesznie, czyli w Zaborowie, Strzyżewicach i Karczmie Borowej, leszczyńskie wodociągi wyprodukowały 3,3 mln m³wody.

Zachęcamy więc wszystkich do rozsądnego korzystania z wody oraz do picia leszczyńskiej kranówki.

 

 

 

 

* dot. zużycia wody na potrzeby gospodarki narodowej i ludności, GUS

** dane GUS dot. przeciętnego dziennego zużycia wody z sieci wodociągowej w gospodarstwach domowych

Opracowano na podstawie danych GUS, MPWiK w Lesznie, www.rankomat.pl, www.wlaczoszczedzanie.pl

Pliki do pobrania