Do końca roku bezpłatnie

Dodano 2017-11-06 11:48:57 W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lesznie dostępne są Przyciski Życia. To urządzenia, które zapewniają całodobową opiekę nad osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi. Do końca 2017r. korzystanie z tej usługi jest bezpłatne dzięki dofinansowaniu Miasta Leszna.

Jak to działa?

Osoba, która zdecyduje się na przycisk życia, po wypełnieniu odpowiednich dokumentów, otrzymuje telefon i powiązaną z nim opaskę z przyciskiem. Gdy źle się poczuje, lub gdy ulegnie jakiemuś wypadkowi, naciska przycisk życia, co jest równoznaczne z wezwaniem pomocy. Sygnał przekazywany jest do centrali, której pracownicy czuwają 24 godziny na dobę. Po otrzymaniu sygnału dzwonią do osoby, od której przyszedł sygnał. Jeśli ona nie odbiera, dzwonią do bliskich, których dana osoba podała jako osoby kontaktowe. Pierwszej osobie, z którą uda się skontaktować przekazana jest informacjo o sygnale od podopiecznego i to ta osoba musi teraz zweryfikować, czy alarm nie był fałszywy i co dzieje się z osobą, która aktywowała przycisk życia. Jeśli żadna z podanych do kontaktu osób nie odbiera telefonu, pracownicy centrali powiadamiają służby ratunkowe. Te jadą pod adres osoby, która aktywowała przycisk.

Dla kogo?

Przyciski życia są dostępne wyłącznie dla mieszkańców Leszna.

Nie ma ograniczeń wiekowych, bo także młoda osoba, ale np. po wypadku, czy z niepełnosprawnością, może korzystać z dobrodziejstw tego urządzenia – mówi Donata Majchrzak Popławska, Dyrektor leszczyńskiego MOPR. – Kluczowy jest właściwy dobór osób do kontaktu. Najlepiej, aby był to ktoś, kto w miarę szybko może sprawdzić, co dzieje się z podopiecznym, nawet jeśli ten nie odbiera telefonu – dodaje.

Gdzie?

Zgłoszenia przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Dział ds. Programów i Organizacji Pozarządowych, ul. Narutowicza 73/1, tel. 661 213 131. Godziny urzędowania:

  • Poniedziałki 8 - 16.30
  • Wtorki i środy 8 - 15
  • Piątki 8 - 13.30

Pliki do pobrania