Brakuje miejsc w szkołach ponadpodstawowych

Dodano 2022-07-27 07:44:03 Absolwenci szkół podstawowych przeżywają nerwowe dni. Wkrótce okaże się, czy dostali się do wymarzonej szkoły średniej.

Ten rok jest absolutnie nietypowy. Szkoły podstawowe kończyły nie tylko te dzieci, które rozpoczęły, jako siedmiolatki, ale także połowa rocznika sześciolatków. To efekt ówczesnej reformy szkolnictwa.

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Leszna od dawna przygotowywał się na taką okoliczność. We wszystkich szkołach ponadpodstawowych starano się uruchomić dodatkowe oddziały. Potrzebne były nie tylko dodatkowe klasy lekcyjne, ale także nauczyciele.

W ubiegłym roku w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych uruchomiono 51 oddziałów. W tym roku, właśnie ze względu na większą liczbę uczniów, takich oddziałów utworzono aż 69, czyli o 18 więcej.

Przygotowaliśmy rekordową liczbę miejsc w klasach pierwszych, bo aż 1949 – powiedział nam Robert Fryz, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. – Trafi na nie około 900 absolwentów podstawówek z Leszna oraz jeszcze większa liczba takich absolwentów z regionu. W naszych szkołach średnich uczy się 40 procent uczniów mieszkających w Lesznie i aż 60 procent uczniów dojeżdżających.

Kandydaci do szkół składali podania z oryginalnym świadectwem ukończenia ósmej klasy do jednej wybranej szkoły średniej, ale wnioski o przyjęcie mogli złożyć do trzech szkół, a w nich aż do kilkunastu specjalności. Po otrzymaniu informacji, że dostali się do „szkoły pierwszej preferencji” muszą potwierdzić chęć pójścia do tej szkoły, albo zabrać oryginalne świadectwo i zanieść je do innej szkoły, gdzie wcześniej złożyli kopie dokumentów. I czekać na ostateczną decyzję.

Największą popularnością cieszy się

  • I Liceum Ogólnokształcące. Jako szkołę 1-szej preferencji wybrało ją aż 522 kandydatów. Ta szkoła przygotowała 201 miejsc i oczywiście wszystkie zostały zajęte.
  • II Liceum Ogólnokształcące przygotowało 188 miejsc, a kandydatów zgłosiło się 323.
  • III Liceum Ogólnokształcące dysponuje 240 miejscami, na które zgłosiło się 279 osób.
  • IV Liceum Ogólnokształcące w Lesznie przygotowało 60 miejsc, a w ramach pierwszej preferencji wybrało je 47 uczniów.

Zapewne na wolne miejsca zakwalifikowani zostaną ci kandydaci, którzy nie dostali się do szkół wybranych w pierwszej kolejności.

Nabór do pozostałych leszczyńskich szkół ponadpodstawowych (kandydaci z 1-szej preferencji) wyglądał następująco:

  • Zespół Szkół Ekonomicznych: na 270 miejsc zgłosiło się 325 kandydatów.
  • Zespół Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego: na 180 miejsc zgłosiło się 228 kandydatów.
  • Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych: na 146 miejsc zgłosiło się 212 kandydatów.
  • Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych: na 271 miejsc zgłosiło się 260 kandydatów.
  • Zespół Szkół Nr 4 (ul. Kurpińskiego): na 485 miejsc zgłosiło się 444 kandydatów.

Ogółem do leszczyńskich szkół ponadpodstawowych zgłosiło się z oryginałem świadectwa aż 2593 kandydatów. Dla porównania w ubiegłym roku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej w Lesznie ubiegało się 1755 uczniów.

Auto: (a)