Biblioteka otwiera Muzeum Niepodległości
Dodano 2018-11-06 14:18:33 Ukaże się Głos Leszczyński. Poczta wydaje kartę i datownik.W niedzielę, 11 listopada główna siedziba MBP czynna będzie w godz. 10-16.
- W pomieszczeniach sąsiadujących z Galerią Lochy otworzymy Muzeum Niepodległości. Jest to element projektu (S)Twórz Niepodległość z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa - mówi Andrzej Kuźmiński. - Muzeum powstało pod kierunkiem Zofii Skrzypczak-Czekajło, wspieranej przez Mirosława Małeckiego. Dostali do swojej dyspozycji przestrzeń, na której odejdą od utartych schematów, pokazując niecodzienne spojrzenie na niepodległość. W realizacji projektu dużą rolę odgrywają mury i światło.
Otwarcie Muzeum Niepodległości odbędzie się o godz. 10. O tej samej godzinie rozpoczną się warsztaty plastyczne dla najmłodszych, w efekcie których powstaną flagi i proporczyki. Zajęcia odbędą się w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży.
O godz. 13 w Bibliotece Ratuszowej rozpocznie się quest tematycznie powiązany z okresem odzyskania niepodległości przez Leszno. Można będzie odkryć związane z tym miejsca.
Wspólnie z Wydziałem Promocji Urzędu Miasta, Miejska Biblioteka Publiczna wyda „Głos Leszczyński”. Dostępne będą również okolicznościowe pocztówki ze zbiorów MBP oraz specjalna karta pocztowa i datownik.
- Z naszej strony pomogliśmy uzyskać zgodę Poczty Polskiej na wprowadzenie do obiegu karty pocztowej i datownika. Projekty wykonała we własnym zakresie biblioteka, ich autorką jest Dorota Małecka - mówi Lech Woźny, prezes Koła Polskiego Związku Filatelistów w Lesznie.
11 listopada w godz. 14-16 czynne będzie stoisko pocztowe w Bibliotece Ratuszowej, przygotowane przez Pocztę Polską Leszno 1, w którym można będzie otrzymać kartę i datownik.
- Natomiast jako leszczyńscy filateliści zaprezentujemy walory nawiązujące do stulecia odzyskania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego. Ten pokaz zorganizujemy w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Bolesława Chrobrego i Bibliotece Ratuszowej. Autorami tych prezentacji będą Jerzy Reich, Mirosław Gertych i ja - zapowiada L. Woźny.
Biblioteka będzie również promowała książki o powstańcach wielkopolskich - dr Rafała Sierpuły o Adamie Misiaku i prof. Bogusława Polaka o Bernardzie Śliwińskim, a także dr hab. Waldemara Handke o podpułkowniku Feliksa Motyce, który był obrońcą Lwowa i żołnierzem 55. Poznańskiego Pułku Piechoty oraz Jerzego Zielonki o żołnierzu wyklętym Jerzym Gronowskim.
Autor: jrs
fot. Datownik przygotowany na obchody Święta Niepodległości.