Wystawa „Bronowice i ich mistrzowie. Malarstwo inspirowane folklorem”

Dodano 2024-01-31 09:01:55 Wystawa „Bronowice i ich mistrzowie. Malarstwo inspirowane folklorem”

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Muzeum Okręgowe w Lesznie, ul. G. Narutowicza 31
Data rozpoczęcia: 2024-02-14 10:00
Data zakończenia: 2024-04-28 18:00
Organizator: Muzeum Okręgowe w Lesznie

Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej dotyczącej malarstwa okresu Młodej Polski o tematyce wiejskiej. Wystawa dostępna jest w budynku Muzeum przy ul. G. Narutowicza 31 w terminie od 14 lutego 2024 r. do 28 kwietnia 2024 r (uroczyste otwarcie odbędzie się dzień wcześniej).

Treść wystawy

Folkloryzm i chłopomania, rozumiane jako wyraz patriotycznych postaw, zyskały w malarstwie Młodej Polski wymiar współczesnego mitu. Barwność chłopskich strojów i malowniczość rytuałów, wytworzyły wyidealizowany obraz polskiej wsi, wpisanej w rodzimy pejzaż i rytmy natury, a Bronowice zyskały szczególne miejsce w kulturze, pełniąc rolę swoistej kolonii artystycznej.  Zainteresowanie to narodziło się wśród inteligencji w drugiej połowie XIX wieku. Modne były wówczas małżeństwa wykształconych mężczyzn z wiejskimi młodymi dziewczynami, jak np. budzące wówczas ogromne kontrowersje małżeństwo Włodzimierza Tetmajera z Anną Mikołajczykówną.

Cel wystawy

Naszym zamiarem było pokazanie na wystawie głównie prac wspomnianego Włodzimierza Tetmajera, ale również prac artystów, którzy podobnie jak on postrzegali związek wsi i świata przyrody. Nurt chłopomanii widoczny jest szczególnie w pracach przyjaciół Tetmajera: Stanisława Radziejowskiego, Ludwika Stasiaka, Wincentego Wodzinowskiego oraz Kacpra Żelechowskiego. Ich działalność charakteryzowała się tym, iż swój program wyrażali w podejściu do tematyki obrazów, idei malarskiej i sposobie przedstawiania postaci co zostanie zaakcentowane na przygotowywanej ekspozycji.

Wystawa pt. „Bronowice i ich mistrzowie. Malarstwo inspirowane folklorem”
Miejsce: Muzeum Okręgowe w Lesznie, ul. Gabriela Narutowicza 31
Czas trwania: 14.02.2024 – 28.04.2024
Kurator: Grażyna Michalak, historyk sztuki, sztuka@muzeum.leszno.pl

Więcej informacji na http://www.muzeum.leszno.pl