Wybitni obywatele Leszna (zdjęcia)

Dodano 2023-01-18 08:14:32

17 stycznia to od 2016 roku dzień, w którym Prezydent Miasta Leszna i Przewodniczący Rady Miejskiej Leszna wręczają honorowe tytuły i nagrody za szczególną działalność na rzecz Leszna i jego mieszkańców. W tym roku, podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej Leszna, zwołanej z okazji jubileuszu 103 rocznicy powrotu Leszna do macierzy, wyróżnionych zostało 11 osób, a nagrody przyznano 28 osobom.

Wiele już dzisiaj padło słów odnoszących się do doniosłości wydarzeń i skomplikowanej natury procesów historycznych, jakich w minionych już ponad stu latach doświadczaliśmy – mówił Maciej Dziamski, Sekretarz Miasta Leszna, rozpoczynając uroczystość. – Historia zarówno ta duża, jak i ta trochę mniejsza to zawsze są ludzie, ich decyzje i życiowe wybory. Każdego roku od wielu już lat leszczyński samorząd pamięta o tych, którzy swoją obecnością wpisali się w historię  naszego miasta. Szanowni Państwo najwyższą formą, w jakiej leszczyński samorząd - a więc mieszkańcy, mogą wyrazić swoje uznanie dla szczególnych dokonań konkretnych ludzi są nadawane przez Radę Miejską Leszna tytuły” Honorowy obywatel Miasta Leszna” i” Zasłużony dla Miasta Leszna”. W tym roku rada Miejska Leszna takie wyróżnienia przyznała jedenastokrotnie. Jedna osoba otrzymała tytuł honorowego obywatela Miasta. Dziesięć pozostałych to wyróżnienia „Zasłużony dla Miasta Leszna. Dwa z tych wyróżnień zostały przyznane pośmiertnie, trzy kolejne otrzymały zasłużone dla rozwoju Leszna instytucje, a pięć pozostałych trafiło w ręce szczególnie zasłużonych osób.

I tak, tytuł Honorowego Obywatela Miasta Leszna został przyznany Panu profesorowi dr hab. Bogusławowi Polakowi. Prof. Bogusław Polak należy do grona najwybitniejszych historyków polskich.Od początku swojej drogi naukowej związany był z poznańskim środowiskiem historycznym.   Specjalizuje się w zakresie historii najnowszej, historii wojskowej oraz biografistyce i źródłoznawstwie. Jest wybitnym znawcą Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r., któremu poświęcił niemal całe swoje życie zawodowe. Od 1977 r. uczestniczył w organizowanych w Lesznie konferencjach naukowych i popularnonaukowych poświęconych Powstaniu Wielkopolskiemu, udziałowi leszczyńskich pułków w kampanii 1939 r., Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także postaci płk. a potem gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Był jednym z założycieli działającego w Lesznie Instytutu im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego.

Tytuły zasłużonego dla miasta Leszna otrzymali:

Krystyna Grys - leszczyńska poetka, laureatka wielu konkursów, inicjatorka niezliczonych spotkań z dziećmi i młodzieżą i propagatorka kultury i czytelnictwa,

Krystyna Łasowska - dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Dwujęzycznymi i Międzynarodowymi w Lesznie, dyplomowanym nauczycielem języka polskiego, egzaminatorem matur, członkini Leszczyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Stowarzyszenia Szkół International Baccalaureate w Polsce, prezeska Towarzystwa Przyjaciół II LO w Lesznie.

Stanisław Zbigniew Grześkowiak – leszczyński przedsiębiorca z branży transportowej i hotelarsko-gastronomicznej czego doskonałym przykładem jest kompleks Ranczo – Smyczna.

Bolesław Mencel – działacz społeczny, a przede wszystkim sportowy w Automobilklubie Wielkopolskim w Poznaniu, a później w Automobilklubie Leszczyńskim, i w klubie koszykarskim Tęcza Leszno . Jest też członkiem i działaczem Klubu Inteligencji Katolickiej.

Ryszard Stawowy - od maja roku 1979 notariusz w Lesznie. Od maja 1989 roku dyrektor Państwowego Biura Notarialnego w Lesznie, z podległymi oddziałami w Kościanie i Wschowie. Od kwietnia 2016 r. na emeryturze.

Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka - to placówka bardzo zasłużona dla leszczyńskiej oświaty. Niedawno świętowała jubileusz 75 - lecia działalności na rzecz dzieci i młodzieży objętych kształceniem wymagającym stosowania specjalnej organizacji nauki.

Leszczyńskie Towarzystwo Kulturalne - najstarsze regionalne towarzystwo w mieście (założone w listopadzie 1969 r.), wydawca reaktywowanego „Przyjaciela Ludu”, czasopisma nawiązującego do polskojęzycznego tygodnika, wydawanego w dziewiętnastowiecznym Lesznie, czasopism, publikacji, medali, organizator wystaw.

Koło Polskiego Związku Filatelistów w Lesznie - filateliści leszczyńscy byli inicjatorami organizacji przetransportowania korespondencji pocztami specjalnymi: szybowcową, balonową i sterowcową. Zaprojektowali i wprowadzili do obiegu pocztowego wiele okolicznościowych kartek, kopert, datowników i znaczków spersonalizowanych podkreślających ważne rocznice państwowe, wydarzenia kulturalne i sportowe bezpośrednio związane z Lesznem.

płk. Władysław Wiecierzyński (pośmiertnie) - dowódca 55. Poznańskiego,  za męstwo i dowodzenie pułkiem odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari. Po wojnie  działał w środowisku byłych żołnierzy 55. Poznańskiego pułku piechoty. Wielokrotnie odznaczany za wierną służbę Ojczyźnie.

Tadeusz Sobeski (pośmiertnie) – od 1.06.2019 do 1 października 1920 pierwszy starosta powiatu leszczyńskiego. Od 19 stycznia r. pełnił funkcję komisarycznego, tymczasowego burmistrza miasta. To za jego sprawą przeniesiono tymczasową siedzibę starostwa do Leszna. Przyczynił się do budowy polskiej administracji powiatowej.

Powyższe wyróżnienia to nie jedyne nagrody, jakie wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Leszna. W tym roku, po raz drugi we współczesnej historii miasta, Prezydent Leszna wręczył specjalne wyróżnienie – Honorowy Ambasador Miasta Leszna. To tytuł, który trafia do osób szczególnie zaangażowanych w budowanie trwałych i wartościowych relacji służących promowaniu naszego miasta i budowaniu jego pozytywnego wizerunku. Drugim laureatem tego zaszczytnego wyróżnienia jest Pan Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza, adwokat, popularyzator postaci króla Stanisława Leszczyńskiego w Polsce i w Europie, autor dwóch książek poświęconych temu królowi. 

Ponadto  nagrody Prezydenta Miasta Leszna za działalność w sferze kultury otrzymali:

Bruno Wojciechowski - leszczyński fotografik amator, upowszechniający na swoich zdjęciach piękne zakątki i zabytki Leszna oraz upamiętniający leszczyńskie wydarzenia oraz uroczystości,

Tadeusz Zajdowicz - „Leszczyński Kataryniarz”, od wielu lat obecny wraz ze swym około 120-letnim zabytkowym instrumentem podczas miejskich wydarzeń kulturalnych, takich jak Dni Leszna, Powrót Króla, Szlifowanie Bruku

Okolicznościowe grawertony otrzymali:

Dr Barbara Foryńska - doktor nauk humanistycznych, nauczycielka Zespołu Szkól Ekonomicznych w Lesznie, autorka filmu dokumentalnego o wojennych losach zamku w Rydzynie. Recenzentka pozycji popularyzatorskiej poświęconej osobie Króla Stanisława Leszczyńskiego wydanej w serii Cives Nostrii.

Urszula Schulz - emerytowana wieloletnia dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Romana Maciejewskiego w Lesznie, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół placówki. Inicjatorka i główna realizatorka cyklicznych koncertów dla mieszkańców Leszna oraz edukacyjnych działań w przedszkolach Miasta Leszna w ramach koncertów „Muzyczne spotkania ze Świerszczem”.

Barbara Wódka - aktywna działaczka Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa”, współorganizatorka imprez sportowych i kulturalnych, propagatorka pielęgnowania tradycji narodowościowych.

Dr Marcin Błaszkowski - doktor nauk medycznych – dermatolog, filolog hispanista, iberysta, tłumacz, regionalista. Autor wielu przekładów, w tym tekstów pamiętnikarskich oraz licznych publikacji regionalistycznych, przede wszystkim o tematyce ewangelickiej i żydowskiej.

Paweł Kazało – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie. Producent filmu dokumentalnego o wojennych losach zamku w Rydzynie. Pasjonat sztuki filmowej i fotograficznej. Autor amatorskich etiud filmowych.

Na uroczystej sesji nagrody Prezydenta Miasta Leszna za działalność sportową i szczególne osiągnięcia w tym zakresie otrzymali:

Jakub Pujanek – Wiceprezes i trener KP „Polonia 1912” Leszno. Organizator Polonijnych Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Jarosław Regulski - Założyciel, prezes i trener UKS „Dwunastka”. Organizator turniejów judo, w tym XXXI edycji Międzynarodowego Turnieju z Okazji Dni Leszna. 

Marek Tyczyński - Założyciel, prezes i trener UKS „Grom”. Entuzjasta i propagator Taekwondo. Animator i wychowawca wielu pokoleń młodzieży.

Okolicznościowe grawertony powędrowały do:

Zdzisław Fogt - Długoletni działacz, trener a obecnie Prezes Klubu Sportowego „Polonia 1912” Leszno. Propagator szermierki, organizator Indywidualnego i Drużynowego Pucharu Świata do lat 20 we Florecie. Przewodniczący Kolegium sędziów Polskiego Związku Szermierczego.   

Jerzy Okoniewski - Działacz sportowy, szczególnie zaangażowany w rozgrywki piłki nożnej na poziomie okręgu. Przez ponad dekadę pełnił funkcję kierownika drużyny seniorów Klubu Piłkarskiego „Polonia 1912” Leszno.      

Krzysztof Ptak - wieloletni działacz, a obecnie prezes oraz trener Leszczyńskiego Klubu Lekkoatletycznego „Krokus” Leszno. Wychowawca wielu utytułowanych zawodniczek osiągających sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.  

Władysław Woźny - Wieloletni działacz sportowy, szczególnie zaangażowany w rozgrywki piłki nożnej na poziomie okręgu. Zasłużony gospodarz kompleksu sportowego im. Zdzisława Adamczaka w Lesznie.

Marian Zieliński - Lekarz medycyny, specjalista endokrynolog. Od 1995 roku zajmuje się propagowaniem wiedzy o chorobie cywilizacyjnej, jaką jest osteoporoza. Uczestnik i zwycięzca wielu zawodów strzeleckich szczebla okręgowego, regionalnego oraz krajowego, w tym także rangi Mistrzostw Polski (zdobywca 138 medali).

Wręczono również nagrody Prezydenta Miasta Leszna  za działalność w sferze szeroko pojętej pomocy społecznej. Otrzymali je:

Danuta Adamiak - Księgowa Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Pani Danuta od 20 lat związana jest z Terenowym Komitetem Ochrony Praw Dziecka w Lesznie. Jest realizatorką od strony finansowej wielu projektów z zakresu pomocy społecznej i obszaru wsparcia rodziny, ale często działa jako wolontariusz w Ośrodku Interwencji. 

Wiesława Anglart - Wiceprzewodnicząca Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka - Pani Wiesława od 20 lat jest wolontariuszem Komitetu oraz pracownikiem Ośrodka Interwencji. Od wielu lat zasiada w Zarządzie TKOPD. Jest inicjatorką i realizatorką wielu projektów z obszaru wsparcia i pomocy dla dzieci w sytuacji konfliktu okołorozwodowego ich rodziców.

Beata Donaj - Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON - Pani Beata jest współzałożycielką powstałego w roku 2011 Stowarzyszenia. Jest inicjatorką wielu pomysłów i działań na rzecz osób niesłyszących i niedosłyszących oraz ich rodzin. Zawsze gotowa do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, wrażliwa na sytuację i potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Kamilla Grzywaczyk - Sekretarz Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Krokus” Pani Kamila od roku 2015 była członkiem Stowarzyszenia, od roku 2019 jest Sekretarzem. Udziela wielozakresowej pomocy psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej oraz edukacyjnej rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej. Jest inicjatorką wielu projektów, zarówno o charakterze międzynarodowym jak i lokalnym w ramach różnych instytucji, organizacji i inicjatyw w Mieście Lesznie.

Władysława Skorupińska - Prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków - Pani Władysława od 2015 roku pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia. Jest inicjatorką wielu działań na rzecz osób chorych na cukrzycę.

Jędrzej Antkowiak - Prezes Polskiego Związku Niewidomych w Lesznie.  Pan Jędrzej od wielu lat pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia. Jest inicjatorem wielu pomysłów i działań na rzecz osób niedowidzących i niewidomych. Pan Jędrzej jest osobą aktywną, zawsze gotową do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Tadeusz Muszyński - Prezes Fundacji Jesienny Uśmiech Za wieloletnią i pełną zaangażowania pracę na rzecz Seniorów. Pan Tadeusz Muszyński od 2020 roku pełni funkcję Prezesa Fundacji Jesienny Uśmiech. Jest inicjatorem wielu działań i projektów skierowanych do seniorów, w tym prowadzonego przez Fundację Klub Seniora – Centrum Aktywności Seniora Jesienny Uśmiech. Pan Tadeusz jest zawsze gotowy do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, a swoją pracę wykonuje z pasją.

Okolicznościowe grawertony otrzymali:

Justyna Rutecka – Siadek – za dziennikarskie propagowanie problemów społecznych i uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby drugiego człowieka

Franciszek Żygadło – za wieloletnią służbę na rzecz osób w kryzysie bezdomności oraz pomoc dzieciom wymagającym zapewnienia zastępczego domu rodzinnego

A specjalne wyróżnienia:

Ann Goovaerts - Napiecek – zaangażowana w rewitalizację od samego początku. Współorganizatorka LUFA Festiwal. Inicjatorka zmian w Klubie Młodzieżowym. Pomysłodawczyni zielonego ryneczku przy Ratuszu. Urodzona działaczka, artystka.

Monika Żymełka – oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, jedna z najbardziej doświadczonych oficerów prasowych w Wielkopolsce. Współorganizatorka licznych akcji prewencyjnych oraz imprez, spotkań i uroczystości budujących wartościowe postawy wśród mieszkańców Miasta Leszna

mł. chor. Zbigniew Głogowski – to zawodowy żołnierz, który od lat angażuje się w działalność społeczną reprezentując i promując wojsko w środowisku cywilnym. Współorganizował, między innymi, pikniki militarne, szkolenia wojskowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Adam Lorek - Mistrz Rdzeniarni na Wydziale Odlewni oraz zastępca przewodniczącego NSZZ "Solidarność" w Leszczyńskiej Fabryce Pomp, aktywnie zaangażowany w działalność związkową. Pasjonat biegów, w szczególności długodystansowych biegów górskich. 

 

Fot.leszno24.pl