Ratuszowy zegar w Lesznie w remoncie. Rozpoczęto regenerację mechanizmu
Zakres prac obejmuje przede wszystkim wykonanie nowego mechanizmu różnicowego z przekładnią satelitarną, wspomagającą działanie tarczy zegara. Ten złożony podzespół, zbudowany z kół zębatych o różnych średnicach, wykonanych z brązu, mosiądzu i stali, wykazuje obecnie wyraźne ślady eksploatacji. Aby zapobiec ewentualnej awarii i zatrzymaniu zegara, podjęto decyzję o dorobieniu nowych elementów na podstawie dokładnych odwzorowań dotychczasowych części.
Prace rozpoczęto od demontażu mechanizmu różnicowego, co umożliwi jego dokładne odtworzenie i wykonanie nowych, dopasowanych komponentów. Szacowany czas naprawy wynosi od 14 do 21 dni roboczych.
Zegar leszczyńskiego ratusza to nie tylko funkcjonalny element miejskiej przestrzeni, ale przede wszystkim zabytek techniki i świadek historii miasta. Jego konstrukcja datowana jest na około 1900 rok. Mimo poszukiwań w dostępnych materiałach źródłowych, nie udało się jednoznacznie ustalić producenta mechanizmu. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że został on wykonany w polskiej fabryce zegarów w Krośnie.
W związku z czasowym unieruchomieniem zegara z powodu remontu prosimy mieszkańców i gości o wyrozumiałość. Przeprowadzane prace mają na celu zabezpieczenie bezcennego dziedzictwa technicznego i zapewnienie jego niezawodnego działania na kolejne dekady.