Obowiązkowe ubezpieczenia rolników

Dodano 2024-12-05 14:20:02 Urząd Miasta Leszna przypomina, o obowiązkowych ubezpieczeniach rolników regulowanych przepisami: ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2023 poz. 2500), oraz ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. 2019 poz. 477).

Każdy rolnik, który jest właścicielem bądź współwłaścicielem gospodarstwa rolnego, przekraczającego łącznie powierzchnię 1,0 ha, jeżeli podlega on w całości lub części opodatkowaniu podatkiem rolnym, ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia w zakresie:

  1. odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego (ubezpieczenie OC rolników);
  2. budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych (ubezpieczenie budynków rolniczych);
  3. upraw od określonego ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w rolnictwie (ubezpieczenie upraw) - w przypadku rolników uzyskujących płatności bezpośrednie w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego. 

Zgodnie z przepisami umowę ubezpieczenia OC rolnika i ubezpieczenia budynków rolniczych zawiera się na okres 12 miesięcy, a obowiązek ten powstaje w momencie objęcia gospodarstwa w posiadanie. Objęcie gospodarstwa w posiadanie może być wynikiem np. zakupu tego gospodarstwa, dziedziczenia czy też darowania.

Obowiązkowym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie co najmniej 50% powierzchni upraw: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych, od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru, od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne. Obowiązkowi ubezpieczenia podlega rolnik, który uzyskał płatności bezpośrednie w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego. Rolnik może zawrzeć umowę ubezpieczenia obejmującą jeden rodzaj ryzyka albo kilka wybranych rodzajów ryzyka wymienionych powyżej.

W przypadku niespełnienia obowiązku zawarcia obowiązkowej umowy ubezpieczenia
tj. nieposiadania ochrony ubezpieczeniowej, przepisy przewidują opłatę w wysokości:

  • jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku braku obowiązkowego ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego (OC rolników),
  • jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku braku obowiązkowego ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa,
  • równowartość w złotych 2 euro od 1 ha (za każdy nieubezpieczony hektar upraw rolnych).

Zawarcie umowy ubezpieczenia chroni nie tylko przed wnoszeniem opłat za jej brak, ale i przed ponoszeniem kosztów związanych ze zwrotem odszkodowań za wyrządzone szkody, wypłacanych poszkodowanym.

 Organy administracji, w tym Prezydent Miasta Leszna, są zobowiązane do przeprowadzenia kontroli zawarcia powyższych ubezpieczeń. Dokumentem potwierdzającym spełnienie obowiązku jest polisa lub inny dokument ubezpieczenia, wystawiony przez zakład ubezpieczeń.

Wniesienie opłaty za niespełnienie obowiązku ubezpieczenia nie powoduje udzielenia ochrony ubezpieczeniowej i nie zwalnia z obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia.  

Słowniczek ustawowy (ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2023 poz. 2500)).

  1. budynek wchodzący w skład gospodarstwa rolnego - obiekt budowlany o powierzchni powyżej 20 m2 określony w art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682, z późn. zm.), będący w posiadaniu rolnika;
  2. gospodarstwo rolne - obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych jako użytki rolne gruntów pod zabudowaniami, przekraczający łącznie powierzchnię 1,0 ha, jeżeli podlega on w całości lub części opodatkowaniu podatkiem rolnym, a także obszar takich użytków i gruntów, niezależnie od jego powierzchni, jeżeli jest prowadzona na nim produkcja rolna, stanowiąca dział specjalny w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  3. rolnik - osoba fizyczna, w której posiadaniu lub współposiadaniu jest gospodarstwo rolne;

W świetle ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. 2019 poz. 477):

  1. gospodarstwem rolnym jest obszar gruntów sklasyfikowany w ewidencji gruntów
    i  budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, a także obszar takich gruntów, niezależnie od powierzchni, jeżeli jest prowadzona na nim produkcja rolna stanowiąca dział specjalny produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych;
  2. producentem rolnym jest osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadającą osobowości prawnej, w której posiadaniu lub współposiadaniu jest gospodarstwo rolne, prowadzącą działalność rolniczą, o której mowa w art. 4 ust. 1 lit. c rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 608), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1307/2013".