Najlepsza praca z Lubonia

Dodano 2018-10-16 09:08:03 Wczoraj, 15 października, poznaliśmy wyniki konkursu na zagospodarowanie zbiornika w Zaborowie prowadzonego pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich, oddział w Poznaniu. Na konkurs wpłynęło łącznie 16 prac (z czego jedna po terminie), a za najlepszą wybrano tę opatrzoną nr 10. Po ogłoszeniu werdyktu otwarto koperty z danymi autorów projektów. Zwycięska koncepcja powstała w Luboniu.

O zbiorniku w Zaborowie

Obszar objęty opracowaniem konkursowym został przeznaczony na cele rekreacyjne, edukacyjne i wypoczynkowe, zagospodarowanie terenów wokół zbiornika ma przyczynić się do wzrostu aktywności wśród mieszkańców Leszna. Zaproponowane rozwiązania wynikające z przyjętego programu funkcjonalnego mają tworzyć scenariusze działań aktywności biernej i czynnej.

Zaborowo jest sztucznym zbiornikiem powstałym w miejscu wydobycia kruszywa, na terenie starej żwirowni. Zbiornik jest największym akwenem wodnym w Lesznie, jednym z nielicznych w okolicy. Zbiornik wraz z przyległym terenem może stanowić popularne miejsce spędzania wolnego czasu przez mieszkańców miasta i okolicy oraz przyjezdnych. Potencjał zbiornika jest wyjątkowy, natomiast przez brak zagospodarowania okolicznych terenów oraz samego zbiornika, jest terenem nieatrakcyjnym, a wręcz niebezpiecznym. Mimo obowiązującego zakazu pływania, akwen jest wykorzystywany jako kąpielisko, nie tylko przez mieszkańców miasta. Zdegradowana infrastruktura, niezbadany stan wód, niewyczyszczone dno zbiornika z pozostałości po maszynach wykorzystywanych w dawnej żwirowni, nie pozwala wyeksploatować wszystkich walorów akwenu i tym samym, w obecnym stanie, nie przynosi Miastu żadnych korzyści. Miasto zostało właścicielem obszaru opracowania stosunkowo niedawno, dlatego stworzenie spójnego i atrakcyjnego planu zagospodarowania tego terenu pozwoli świadomie ustalać i pozyskiwać fundusze, a w przyszłości czerpać profity z tej inwestycji.

O zwycięskim projekcie

Intencją autorów było przedstawienie szerokiego programu funkcjonalnego i bogatego scenariusza działań na obszarze opracowania. Wszystkie zabiegi projektowe pozytywnie wpływają na krajobraz i urbanistykę tej części miasta. Zwycięskie opracowanie stanowi przedstawienie wskazówek i możliwości rozwoju obszaru zbiornika w Zaborowie w ramach stworzenia przestrzeni rekreacyjnej i miejsca aktywnego wypoczynku.

Połączenie komunikacyjne obszaru opracowania z istniejącą infrastrukturą było jedną z głównych wytycznych, dlatego zaprojektowana funkcja odnosi się do zastanego układu komunikacyjnego i funkcjonalnego.

W projekcie zaproponowano etapowanie inwestycji, na które składają się:

  • Etap I - kąpielisko i plaża miejska, zagospodarowanie terenów w najbliższym otoczeniu zbiornika.
  • Etap II - tereny rekreacji indywidulanej i grupowej, boiska sportowe, amfiteatr na wodzie, bulwary wzdłuż północnej granicy zbiornika.
  • ETAP III - centrum sportowo-rekreacyjne, centrum edukacji ekologicznej.

Poza wymienionymi etapami planuje się realizację takich miejsc jak pole namiotowe, ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza, strefa hamaków, tor rowerowy czy punkty wędkowania. Stanowią one elementy wiążące poszczególne etapy oraz uzupełniające założenie.

W każdym z etapów zawarte są wskazówki ogólne dotyczące sposobu kształtowania zabudowy, układu komunikacyjnego oraz gotowe pomysły na obiekty i detale projektowe.

Całość proponowanych rozwiązań znacząco poprawia walory krajobrazowe, estetyczne i komunikacyjno-funkcjonalne, przyczynia się do wzrostu aktywności wśród mieszkańców Leszna oraz przyjezdnych, tworzy bogate scenariusze działań na tym terenie i czyni ten obszar atrakcyjnym punktem na mapie miasta i powiatu.

Autorami zwycięskiej koncepcji jest zespół autorski Łukasza Gąski z Lubonia w składzie: Łukasz Gąska, Michał Gawron, Marta Sowińska. Za swoją pracę otrzymają 25.000 zł.

Komisja konkursowa postanowiła także przyznać drugą nagrodę (Biuro Projektowe Joanna Styka-Lebioda, Gorzów Wlkp. – 10.000 zł) i 2 wyróżnienia (jedno dla zespołu w składzie: Michał Romański -  Wrocław, Joanna Janikowska - Zielona Góra, Piotr Woldan - Wrocław, drugie dla Garden Concept Architekci Krajobrazu W. Januszczyk, P. Szkołut Sp. J. – Lublin; każda po 5.000 zł).

Szczegółowe informacje i grafiki poniżej, w plikach do pobrania.

Pliki do pobrania