NOC MUZEÓW

Dodano 2016-05-12 13:40:25

Miejscowość: Całe Leszno
Data rozpoczęcia: 2016-05-14 18:00
Data zakończenia: 2016-05-14 24:00

W najbliższą sobotę, 14 maja, kolejna edycja Nocy Muzeów. Zebralismy w jednym miejscu wszystkie atrakcje przygotowane przez Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Okręgowe i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Przypominamy, że wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. A oto szczegóły programu sobotniego, nocnego zwiedzania.

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych

Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5 (18.00-24.00)

Godz. 18.00-24.00
ALICJA JEZIORECKA – "MAPY PRZYPADKU" - wystawa
. Dodatkowo podczas Nocy Muzeów specjalna okazja - prezentacja multimedialna twórczości artystki. Projekt ten ściśle wynika z zainteresowania Artystki relacjami, jakie zachodzą we wszechświecie. Jeziorecka poprzez tworzenie zawiłych światów spogląda na przypadek z różnych punktów widzenia. Do osiągnięcia zamierzonego celu wykorzystuje papier, blejtramy, ołówki, pisaki, tusz, farby oraz drut. Specjalnie do przestrzeni Galerii MBWA zostały powołane zarówno obrazy 2D jak i przestrzenne obiekty wykonane z drutu lub dratwy.

Godz.19.00-20.00
Propozycja dla najmłodszych: DOBRANOCKA. TERAZ PRZEDSZKOLAKI MAJĄ GŁOS!

Łączny czas: 52'. Zestaw 6 najnowszych, najlepszych polskich animacji dla dzieci Pomysłodawcą i Głównym Organizatorem Festiwalu O!PLA jest Animation Across Borders. www.polskaanimacja.pl

Kącik plastyczny dla najmłodszych.

W programie pokazu:

  1. ŻUBR POMPIK: DUŻE I MAŁE (2015, 7’40”), Wiesław Zięba (EGoFILM)
  2. AGATKA: AGATKA I MYDŁO (2015, 10’), Andrzej Kukuła (Serafiński Studio / TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu)
  3. PRZEDSZKOLAKI: NA BASENIE (2014, 4’), Piotr Furmankiewicz (FUMI Studio, J&P Studio Grafiki Filmowej)
  4. PAN TOTI: PAN TOTI I WIELKIE JAJO (2015, 8’03”), Grzegorz Handzlik i Jaroslav Baran (Orange Studio Animacji)
  5. AGI BAGI: ZAWODY W SURFOWANIU NA LIŚCIACH (2015, 11’), Waldemar Mordarski (BADI BADI)
  6. PAMIĘTNIK FLORKI 2: POTWORNY BAŁAGAN (2015, 11’), Piotr Rogowski (ANIMA-POL)

Godz.21.30-23.00
Oscar® Nominated Shorts: Fabuły

Łączny czas: 103'

W świecie filmu nic nie wywołuje tylu emocji, co Oscary®, nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Od momentu ogłoszenia nominacji, do gali rozdania złotych statuetek kinomaniacy z zapałem komentują finałową selekcję. Wybór zawsze jest niezwykle trudny - wszystkie filmy reprezentują najwyższy światowy poziom, ale zwycięzca w każdej kategorii może być tylko jeden. W tym roku Short Waves Festival po raz kolejny prezentuje najnowszą selekcję obrazów nominowanych w kategorii “Najlepszy krótkometrażowy film aktorski” oraz w kategorii “Najlepszy krótkometrażowy film animowany”, poszerzonej o dodatkowe filmy z short listy.

W programie pokazu:

  1. "Ave Maria", reż. Basil Khalil, Palestyna/Francja/ Niemcy, 2015, 15'
  2. "Shok", reż. Jamie Donoughue, Kosowo, Wielka Brytania, 2015, 21'
  3. "Wszystko będzie dobrze", reż. Patrick Vollrath, Niemcy/Austra, 2015, 30'
  4. "Jąkała", reż. Benjamin Cleary, Wielka Brytania/Irlandia, 2015, 12'
  5. "Pierwszy dzień", reż. Henry Hughes, USA, 2014, 25'

Godz. 18.00-24.00
ANEKS SPRZEDAŻNY. KIERMASZ WYDAWNICTW.

W ofercie: malarstwo, grafika, rysunek, szkło, ceramika, biżuteria, artystyczna, a także szereg wydawnictw w atrakcyjnych cenach.

SPECJALNA OFERTA: grafika z okazji 40-lecia MBWA w Lesznie autorstwa Pavla Hlavatego

Galeria w Ratuszu i Ratusz, Rynek (18.00-24.00)

Godz. 18.00
Wernisaż wystawy "POMOSTY - between past and present"

Wystawa leszczyńskiego środowiska fotograficznego. Kurator: Michał Kałużny. Zaprezentowanych zostanie 12 profesjonalnych artystów fotografów związanych z leszczyńskim środowiskiem: Olek Bortel, Andrzej Florkowski, Michał Kałużny, Marek Klimaszewski, Jarosław Klupś, Natalia Kołodziej, Arkadiusz Kulasik, Beata Kulasik, Bogdan Marciniak, Sławomir Skrobała, Szymon Stemplewski, Edyta Wypierowska.

Wystawa retrospektywna fotografików związanych z leszczyńskim MBWA. Pomosty pomiędzy tu i teraz a tym co było - dzięki medium jakim jest fotografia - przetrwało i przenosi nas zarówno w inny czas jak i przestrzeń. Każdy z artystów choć operujących wspólnym medium wykorzystuje je w zupełnie inny sposób, pokazując zawiły język obrazowania w najbardziej popularnym dziś sposobie rejestracji rzeczywistości. Poprzez fotografię dokumentalną, glamour, czy kreatywne przetworzenia ale za każdym razem inspirująco i pobudzająco wyobraźnię. Wystawa czynna do 24.00.

18.00-22.00
Warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych MUZYCZNA POCZTA przed Ratuszem

Organizator: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Z Muzyką do Ludzi", Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie. W ramach projektu "Musica Charitativa i współcześni"

Inspiracją do przeprowadzenia warsztatów będzie postać i twórczość kompozytora Romana Maciejewskiego. Warsztaty poprowadzi Kama Kuik, która zaprosi uczestników warsztatów do wykonania kartek pocztowych, będzie możliwość stemplowania ich pamiątkowym stemplem oraz wysłania "w świat" do dowolnie wybranej osoby, instytucji. Kartki będzie można wrzucać do specjalnie przygotowanych skrzynek pocztowych.

Kama Kuik - malarka, portrecistka, animatorka działań artystycznych i społecznych gdzie malarstwo i muzyka integrują i przybliżają ludzi do siebie wzajem. Absolwentka edukacji artystycznej ASP w Poznaniu, historii sztuki UAM i Arteterapii APS w Warszawie. Na studiach pokochała portret malarski i kontynuuje swoją drogę artystyczną w poznańskiej pracowni "Portreciarnia". Sportretowała polskich muzyków m.in. Stanisława Soykę, Michała Urbaniaka, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Macieja Zembatego.

Godz. 20.00-21.00
Zwiedzanie Ratusza z przewodnikiem.

Organizator: Organizacja Turystyczna Leszno- Region

Godz. 21.00 – 22:30
Wykład - Muzyka Współczesna: Jak jej słuchać - Cheslav Singh - pianista i pedagog.

Sala reprezentacyjna, Ratusz, parter

Organizator: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Z Muzyką do Ludzi". W ramach projektu "Musica Charitativa i współcześni".

Celem wykładu jest przedstawienie czterech aspektów łączących muzykȩ współczesną z otaczającym nas światem. Na podstawie utworów autorstwa Glass'a, Messaien'a, Satie'go i Beethoven'a udowodnimy, że muzyka ta wcale nie musi być nam taka obca. Bȩdzie czego słuchać.

Godz. 22.30 – 23.00
Koncert muzyki Romana Maciejewskiego „Co klasycznego jest w Maciejewskim?”

Sala reprezentacyjna, Ratusz, parter

Organizator: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Z Muzyką do Ludzi". W ramach projektu "Musica Charitativa i współcześni".

Trio smyczkowe w składzie: Marcin Herman – skrzypce, Kinga Waleńska – altówka, Małgorzata Ruszniak – wiolonczela.

Maciejewski versus Haydn – muzyka na smyczki, dwa tria kompozytorów niby odległych a bardzo sobie bliskich. Koncert poprowadzi i muzyczne powiązania wytłumaczy Ewa Biały prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Z Muzyką do Ludzi. W programie: Joseph Haydn - Trio a-moll, Roman Maciejewski - Trio Matinata.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji

Wieża Ciśnień przy ul. Poniatowskiego

Wieża Ciśnień będzie otwarta w godzinach 19:00 - 23:00. Obok zwiedzania z przewodnikiem, fascynującą atrakcją bedzie prezentacja fotograficzna Michała Kałużnego pt. "Kawałki nieba w Wieży Ciśnień" przy oprawie muzycznej Przemysława Rudzia. Michał Kałużny jest absolwentem kierunku fotografia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od kilku lat zajmuje się astrofotografią głębokiego nieba i prowadzi blog astrofotografia.pl.

Muzeum Wodociągów na terenie MPWiK przy ul. Lipowej 76A

Muzeum będzie otwarte od 19:00-22:00. Tu można zobaczyć ruchomy zabytek techniki - zachowaną w bardzo dobrym stanie tarczę separacyjną patentu Reinsch-Wurl'a. Od 1913 roku spełniała ona ważną rolę w mechanicznym oczyszczaniu ścieków - była sitem, przez które przecedzano ścieki wydzielając z ich strumienia odpadki stałe, zanim ścieki te trafiały na pola irygacyjne w Zaborowie. Tarcza pracowała aż do lat 90-tych, kiedy to uruchomiono oczyszczalnię ścieków w Henrykowie. W Muzeum zgromadzonych jest wiele eksponatów związanych z historią miejskiego systemu wodociągów i kanalizacji.

Muzeum Okręgowe

Siedziba główna – pl. Jana Metziga 17, Leszno

18:00-19:00
Zwiedzaj Muzeum z przewodnikiem!

Zostaną zaprezentowane wszystkie sale muzealne: parter - sala portretu trumiennego, sala portretowa z epitafium Samuela Schlichtinga, I piętro – historia Leszna XVII-XVIII wiek, sala poświęcona rodowi Sułkowskich, sala z portretami królów kurkowych, II piętro – sala ze zbiorami etnograficznymi pochodzącymi z południowo-zachodniej Wielkopolski, sala ze zbiorami malarstwa polskiego o tematyce wiejskiej, III piętro – historia Leszna XIX i XX wiek. Gości muzealnych oprowadzi Grażyna Michalak.

Miejsce: zbiórka w holu.

19:30-20:00
Poznaj historię leszczyńskiego zegarmistrzostwa.

Po ekspozycji czasowej „Leszczyńscy zegarmistrzowie” oprowadzi właściciel kolekcji, Janusz Skrzypczak. Będzie można poznać nie tylko najważniejszych mistrzów tej profesji działających w Lesznie, ale także tajniki warsztatu zegarmistrzowskiego. Wystawa specjalnie na Noc Muzeów zostanie wzbogacona o replikę ratusza poznańskiego z 5 zegarami oraz makietę katedry królów polskich z ukazującymi się postaciami władców. Oba te eksponaty wykonał w latach 70- tych XX wieku zegarmistrz Stanisław Balcerzak z Leszna.

Miejsce: sala wystaw czasowych, 1 piętro.

20:15-20:45
Rozstrzygnięcie konkursu rodzinnego na budowę zegara.

Przed kilkoma tygodniami zaprosiliśmy rodziny do obejrzenia wystawy „Leszczyńscy zegarmistrzowie” i zbudowania w oparciu o wrażenia z ekspozycji, własnego modelu zegara. Teraz zapraszamy na podsumowanie konkursu.

Miejsce: sala wystaw czasowych, 1 piętro.

21:00–21:45
Dlaczego warto pisać (po swoich) książkach?

Skąd wiemy, że konkretny egzemplarz książki, znajdujący się w zbiorach muzealnej biblioteki, należał kiedyś do królowej Marii Leszczyńskiej, a inny do rektora leszczyńskiego gimnazjum czy pastora luterańskiej parafii? Jakie ślady zostawili po sobie właściciel książek i ich czytelnicy? Czy łatwo je odczytać? Zapraszamy do rozwiązywania historycznych zagadek. Miejsce: ekspozycja „Dzieje Leszna”, 1 piętro.

22:30-23:30
O kim mówią odnowione pomniki? – Lapidarium przy kościele pw. Św. Krzyża.

Po raz kolejny zapraszamy na nocny spacer po leszczyńskim lapidarium. Tym razem przyjrzymy się bliżej kolejnym odnowionym pomnikom. Zastanowimy się wspólnie, dlaczego w Lesznie upamiętniano zmarłych stawiając nagrobki w formie obelisków. Posłuchamy o losach ludzi, których te monumenty upamiętniają. Prosimy o zabranie ze sobą latarek. Gości muzealnych oprowadzi Małgorzata Gniazdowska.

Miejsce: zbiórka przed wejściem głównym do muzeum.

18:00-24.00
Od liczydła do kalkulatora

Po raz pierwszy w leszczyńskim muzeum udostępnione zostaną zwiedzającym obiekty służące do liczenia, pochodzące z naszych zbiorów. Na ekspozycji będzie można nie tylko obejrzeć liczydło pochodzące z pocz. XX w. ale dowiedzieć się jak na nim liczono, zaprezentowane również zostaną maszyny liczące obsługiwane ręcznie i na prąd oraz kalkulatory. Plansze ukażą jak liczono dawnej, a jak liczymy dziś.

Miejsce: sala oświatowa, parter

18:00-24:00
Poznaj strój „Biskupiański”.

W sali etnograficznej będą do dyspozycji tablice edukacyjne z namalowanymi postaciami dziewczynki i chłopca, na których można będzie zawieszać różne części ludowej garderoby wykonanej ze sklejki. Ubierając dziewczynkę i chłopca, wykorzystując elementy stroju ludowego, poznajemy tradycyjne stroje ludowe z naszego regionu i uczymy się rozpoznać części składowe stroju. Po prawidłowym założeniu wszystkich elementów zobaczymy najbardziej rozpoznawalny w naszym regionie - strój "Biskupiański".

18:00-24:00
Sprzedaż pamiątek i gadżetów.

Wieczorną porą będziemy prowadzić sprzedaż wydawnictw. Jest to jeden z tych szczególnych dni, kiedy można kupić interesującą pozycję w atrakcyjnej cenie. W sprzedaży znajdziecie Państwo pozycje przecenione nawet o 50%, a towarzyszące gadżety będą z pewnością miłą pamiątką z pobytu w muzeum.

Miejsce: hol.

Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie – ul. Gabriela Narutowicza 31

 18:00-19:00
Miniwarsztaty dla dzieci: tworzenie wyposażenia domków dla lalek.

Zainspirowani wystawą "Magiczny świat domków dla lalek. Kolekcja Anety Popiel-Machnickiej" spróbujemy stworzyć drobiazgi, które powinny znaleźć się w każdym lalkowym domku: miniaturowe kredki, książeczki, kartki świąteczne czy misie.

Miejsce: I piętro – sala główna

19:00 – 19:30
Oprowadzanie po ekspozycji judaistycznej.

Po wystawie stałej prezentującej kulturę żydowską oprowadzi J. Piwoński.

19:30 -20:30
Pokaz gry w drejdla.

Drejdle, charakterystyczne bączki, służyły do uprawiania tradycyjnej dla Żydów gry hazardowej. Odbywało się to podczas święta Chanuki, a grały w nią głównie dzieci. Egzemplarze oryginalnych bączków znajdują się na stałej ekspozycji judaistycznej. Podczas wieczoru Nocy Muzeów, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, nadarzy się okazja do zagrania w tą słynną grę, uprzednio dowiedziawszy się o rządzących nią zasadach. Do gry zapraszamy dzieci wraz z rodzicami - do wygrania cukierki!

Miejsce: I piętro – sala główna.

21:00-21:30
Oprowadzanie po wystawie "Magiczny świat domków dla lalek. Kolekcja Anety Popiel-Machnickiej”.

Po ekspozycji oprowadzi Kurator wystawy Anna Ciesielska.

Miejsce: I piętro – sala główna.

22:00-22:45
Projekcja filmu „Muzeum Utracone 2016”
.

To niepowtarzalna okazja by zobaczyć w ultranowoczesnej oprawie skarby kultury, które znajdowały się niegdyś w polskich zbiorach, a które w wyniku zawieruch dziejowych przepadły bezpowrotnie. Część z nich udaje się jednak odnaleźć i odzyskać – ostatnio do kraju powróciły np. „Schody Pałacowe” F. Guardiego zaginione podczas II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony projektu są losy kolekcji. Ich zawikłane i zaskakujące losy przybliży zapętlony film, którego twórcy w tym roku sięgają odważnie do sztuki i kultury współczesnej. Organizatorzy – Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Ad Artis Fundacja Sztuki SAR oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekcja filmu odbędzie się także w innych muzeach w Polsce, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku.

Miejsce: I piętro – sala główna.

23:00-24:00
Nocne zwiedzanie wystawy "Magiczny świat domków dla lalek. Kolekcja Anety Popiel-Machnickiej".

Co dzieje się na wystawie "Domków dla lalek" po zapadnięciu zmroku, gdy za ostatnimi zwiedzającymi ze szczękiem zamykają się drzwi, gasną wszystkie światła? Czy miniaturowy świat ożywa, słychać wieczorny gwar, lalkowe rozmowy, śmiechy? Może w którymś z domków mama-lalka zagania swą niesforną gromadkę dzieci do kąpieli w wannie pełnej piany, a krawcowa doszywa w pośpiechu ostatnie koronki do sukni ślubnej swej ulubionej klientki… Może ktoś rozsiadł się w wygodnym, miękkim fotelu i popijając gorącą czekoladę z ćmielowskiej filiżanki, w ciepłym świetle nocnej lampki czyta pasjonującą powieść… Gdzieś w oddali słychać szczekanie zaniepokojonego psa, a nad dachami domów unosi się aromat pieczonego w lalkowym piekarniku kurczaka…

Sprawdźmy co dzieje się w "Magicznym świecie domków dla lalek" w nocy! Będzie tajemniczo i nastrojowo.

Latarki mile widziane!

Miejsce: I piętro – sala główna

18:00-24.00
Sprzedaż pamiątek i gadżetów.

Wieczorną porą będziemy prowadzić sprzedaż wydawnictw. Jest to jeden z tych szczególnych dni,kiedy można kupić interesującą pozycję w atrakcyjnej cenie. W sprzedaży znajdziecie Państwo pozycje przecenione nawet o 50%, a towarzyszące gadżety będą z pewnością miłą pamiątką z pobytu w muzeum.

Miejsce: hol.