Maria Kuncewiczowa – Cudzoziemka Swoja i Obca

Dodano 2022-10-25 14:26:19 Maria Kuncewiczowa – Cudzoziemka Swoja i Obca

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowej
Data rozpoczęcia: 2022-10-28 16:00
Data zakończenia: 2022-10-28

Maria Kuncewiczowa wszechstronnie wykształcona, absolwentka filologii francuskiej i polskiej, ukończyła konserwatoria muzyczne w Warszawie i Paryżu.

Jako literatka zadebiutowała w 1918 roku nowelą „Bursztyny” wydrukowaną na łamach pisma „Pro Arte et Studio”. Autorka „Cudzoziemki” - powieści będącej jednym z najwybitniejszych osiągnięć psychologizmu międzywojennego oraz pierwszej polskiej powieści radiowej pt. „Dni powszednie państwa Kowalskich” i „Kowalscy się odnaleźli”. Tytuły te to zaledwie ułamek różnorodnego i stojącego na wysokim poziomie artystycznym dorobku literackiego pisarki. Kuncewiczowa niejednokrotnie wyprzedzała współczesne sobie nurty pisarskie. To właśnie skrupulatność i zmysł obserwacyjny pozwoliły jej stworzyć prozę psychologiczną, której narracja była zapisem intymnych przeżyć bohaterów. Stawała się ponadto innowacją wybiegającą daleko poza ówczesne normy powieściowe.

Na kolejnym spotkaniu z cyklu Między Wierszami – Teraz kobiety!, u progu rocznicy urodzin Marii Kuncewiczowej, wspominamy kolejną damę literatury polskiej, pisarkę, kobietę, żonę i matkę. O jej twórczości oraz cienkiej granicy między dziełem a biografią, o życiu pełnym trudnych wyborów, o wszechobecnym uczuciu wyobcowania, o tym czego nie znajdziemy w pismach samej autorki, o rodzinie i tęsknocie, o domu w Kazimierzu oraz pamięci przedmiotów w nim pozostawionych, rozmawiać będą Alicja Szałagan oraz Monika Januszek-Surdacka, znawczynie biografii i twórczości Marii Kuncewiczowej.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Między Wierszami – Teraz kobiety! pt. "Maria Kuncewiczowa – cudzoziemka swoja i obca” , które odbędzie się 28 października br. o godz. 16.00 w Bibliotece Ratuszowej. 

Alicja Szałagan – historyczka literatury i dokumentalistka w Instytucie Badań Literackich PAN. Od czasów magisterium na Uniwersytecie Warszawskim badaczka twórczości Marii Kuncewiczowej, którą miała okazję poznać w czasie pisania doktoratu - monografii autorki „Cudzoziemki”. Opublikowała też zbiór szkiców na jej temat zatytułowany „Maria Kuncewiczowa – przybliżenia”. Równoległą jej ścieżką naukową są prace biograficzno-bibliograficzne, związane z powstającymi w IBL słownikami współczesnych pisarzy polskich, których jest współautorką i redaktorką naukową.

Monika Januszek-Surdacka - absolwentka filologii polskiej i muzealnictwa, specjalistka teatrologii, dziennikarstwa radiowego, PR oraz metodyki nauczania języka polskiego. Do 2012 roku dziennikarka w Regionalnej Rozgłośni Radiowej - Radio Lublin. W latach 2013-2016 - specjalistka do spraw promocji w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Aktualnie pracuje w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, gdzie kieruje oddziałem mieszczącym się w Domu Kuncewiczów. Jest autorką projektów edukacyjnych, popularyzujących wiedzę o Marii i Jerzym Kuncewiczach, stworzyła m.in. blog Na rynku usiąść w Kazimierzu.