Dzień czystego powietrza
Dodano 2023-11-14 13:15:48 14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. Jak istotne dla naszego organizmu jest oddychanie czystym powietrzem nie trzeba nikogo przekonywać.Czyste środowisko, a w szczególności czyste powietrze stanowi bezcenną wartość, która przekażemy następnym pokoleniom. Warto zatem pamiętać o jego ochronie podczas codziennych czynności, bo to dokonywane przez nas wybory mają istotny wpływ na stopień jego zanieczyszczenia.
Jednym z istotnych problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza jest tzw. niska emisja czyli emisja szkodliwych pyłów i gazów powstałych w wyniku nieefektywnego spalania paliw w domach i samochodach, a także emisji przemysłowych. Największy problem stanowią emitory tzn. kominy i inne źródła emisji, znajdujące się na wysokości 12-15 metrów. Właśnie z tego powodu jest to zjawisko tak szkodliwe – wprowadzane do powietrza na tej wysokości zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca powstania wyrządzając lokalnie szkody zazwyczaj w miejscach zwartej zabudowy mieszkalnej. Przyczyną powstania problemu niskiej emisji jest zaspokajanie codziennych ludzkich potrzeb np. ogrzewania mieszkań czy komunikacji samochodowej. Niska emisja jest przyczyną pojawienia się w powietrzu wielu szkodliwych substancji, wśród których można wyszczególnić: pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.
W 2017 r. Sejmik Województwa Wielkopolskiego uchwalił tzw. uchwały antysmogowe, które oprócz Programów ochrony powietrza są głównym narzędziem prawnym walki ze smogiem. Uchwały wprowadziły ograniczenia w zakresie stosowania kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców. Dokumenty wprowadziły zakaz stosowania najgorszej jakości paliw stałych np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu.
Nowe kotły muszą zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie mogą również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania.
Kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań muszą zostać wyłączone z eksploatacji w 2 etapach:
- do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów bezklasowych,
- do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.
Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane dożywotnio.
Ponadto dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (takich jak: piece kaflowe, kominki, kozy):
- od dnia 1 stycznia 2026 r., dopuszczone będzie używanie tylko instalacji spełniających wymagania ekoprojektu lub których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%.
Pamiętajmy, że jakość naszego środowiska, jego stan i kondycja będą wpływały na jakość naszego życia.
Jednocześnie przypominamy o możliwości dofinansowania zmiany sposobu ogrzewania, więcej informacji w zakładce Eko-dotacje.