Trasa nr 4 - "Od pałacu do zamku"

KOLOR TRASY - ( FIOLETOWY ) - 32 km
ROKOSOWO - OPOROWO - MIERZEJEWO - PAWŁOWICE- KĄKOLEWO - KARCZMA BOROWA - GRZYBOWO - OSIECZNA

Trasę rozpoczynamy z neogotyckiego pałacu w Rokosowie, zbudowanego w latach 1846-54 dla Józefa Mycielskiego wg projektu Fryderyka Augusta Stülera. Stoi on na miejscu renesansowego, murowanego dworu, a otaczająca z trzech stron dzisiejszy pałac fosa jest pozostałością pierwotnego założenia.

Naprzeciwko pałacu znajduje się zespół zabudowań folwarcznych z gorzelnią, a wokół park krajobrazowy (pow. 3,2 ha ) z krętym kanałem i starym drzewostanem. Trasa nr 4 prowadzi przez bardzo malownicze tereny powiatu. Jadąc polną drogą do Łęki Wielkiej, skręcamy w lewo w kierunku Oporowa. W Oporowie, skręcamy w prawo i jedziemy 2 km do zabudowań gospodarskich w Grabówcu, gdzie skręcamy w lewo i jedziemy do Mierzejewa. Mijamy malownicze zabudowania Mierzejewa i udajemy się do Kociug. Na wysokości placu zabaw przecinamy Kociugi i jedziemy polną drogą do Pawłowic. Tu nasz szlak krzyżuje się z trasą nr 2, prowadzącą do Górzna. W Pawłowicach możemy zobaczyć wspaniały Pałac rodu Mielżyńskich z 1783 r. Został on zbudowany dla Maksymiliana Mielżyńskiego, pisarza wielkiego koronnego, przez Karola G. Langhansa, twórcę m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Możemy zwiedzić również kościół parafialny pw. Matki Boskiej Śnieżnej z 1772 r. Z Pawłowic, trzymając się szlaku, jedziemy dalej do Kąkolewa.

W Nadleśnictwie Karczma Borowa dojeżdżamy do stanowisk "Leśnej Ścieżki Dydaktycznej" i docieramy do Grzybowa. Tutaj nasz szlak łączy się z Ziemiańskim Szlakiem Rowerowym, którym dojedziemy do Osiecznej - celu naszej trasy. Nasza wycieczka, kończy się przy wielokrotnie przebudowywanym Zamku w Osiecznej, pochodzącym z XV w. Obecnie potężny budynek składa się z trzech nieregularnych skrzydeł, zgrupowanych wokół otwartego dziedzińca. Według podania z zamku prowadzi sklepiony podziemny korytarz na drugą stronę jeziora.

Osieczna - zamek
Osieczna - zamek

Rokosowo - pałac
Rokosowo - pałac