Reorganizacja oświaty w Lesznie
Decyzja o stopniowym wygaszaniu Przedszkoli Miejskich nr 4, 5 i 15 oraz o zamknięciu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lesznie jest niezwykle trudna, ale konieczna. Z niepokojem obserwuję zmiany demograficzne w Lesznie i w Polsce w ogóle – mówi Prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki. – Na tendencje te jako prezydent Leszna nie mam wpływu, ale mogę spróbować tak zarządzać miastem, aby jak najlepiej przygotować je na nadchodzące zmiany i dostosować jego ofertę do realnych potrzeb wszystkich mieszkańców. Jednocześnie zapewniam, że plan reorganizacji oświaty w Lesznie, nad którym wspólnie z moim zastępcą dr Maciejem Grabianowskim pracuję od kilku miesięcy, zawiera dogłębnie przemyślane rozwiązania, które w naszej opinii są najlepsze dla całej społeczności Leszna. Proponujemy zmiany, które w sposób jak najbardziej łagodny przeprowadzą dzieci oraz ich rodziców i nauczycieli przez cały proces reorganizacji.
Komfortowe przejście i miejsce dla wszystkich
Dla zapewnienia komfortu najmłodszym dzieciom, Przedszkola Miejskie nr 4, 5 i 15 (w sumie na dzień 1.09.2024r. 260 dzieci w 11 oddziałach) będą powoli wygaszane w taki sposób, aby ich wychowankowie w ogóle nie musieli zmieniać placówki. Od roku szkolnego 2025/2026 nie będzie prowadzony nabór do tych placówek, a dzieci, które obecnie tam uczęszczają, dokończą w nich edukację przedszkolną.
Co do Szkoły Podstawowej nr 1, do której w roku szkolnym 1997/1998 uczęszczało 398 uczniów, a w obecnym roku szkolnym uczęszcza ich tylko 297, to planuje się, że w roku szkolnym 2026/2027 dzieci z klas II i III szkoły będą mogły w niezmienionym składzie i pod opieką tego samego wychowawcy przejść do Szkoły Podstawowej nr 3. Dzięki temu proces adaptacji w nowym miejscu będzie łagodniejszy i mniej stresujący zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Natomiast dla dzieci klas starszych, zostaną utworzone miejsca w Szkole Podstawowej nr 2. Tu również dzieci i młodzież mają przejść całymi klasami wraz ze swoimi nauczycielami. Warunki edukacyjne jakimi dysponują Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 3, są nieporównywalnie lepsze niż te, którymi dysponuje Szkoła Podstawowa nr 1. W obu tych szkołach, po przeniesieniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1, nadal nauka odbywać się będzie w systemie jednozmianowym. Wszystkie te szkoły znajdują się w centrum miasta, w niewielkiej odległości od siebie.
Bezpieczeństwo zatrudnienia dla pracowników
Miasto Leszno podkreśla, że zamknięcie placówek nie wiąże się z likwidacją etatów nauczycielskich, ani pracowników niepedagogicznych. Władze miasta dołożą starań, aby zapewnić ciągłość zatrudnienia i stabilność zawodową dla dotychczasowych pracowników zamkniętych jednostek. Aby zminimalizować skutki reorganizacji, władze miasta będą ściśle współpracować z dyrektorami szkół i przedszkoli, aby pomóc pracownikom w znalezieniu nowych miejsc pracy.
Przyszłość zamkniętych budynków
Budynki po zamkniętych przedszkolach są w złym stanie technicznym. Nie zawsze spełniają obowiązujące normy i przepisy. Wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Szkoła Podstawowa nr 1 mieści się w zabytkowym budynku, który z uwagi na swój charakter jest szczególnie trudny do dostosowania do standardów nowoczesnego budynku oświatowego. Dodatkowo placówka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 12, wiaduktu kolejowego i bardzo uczęszczanego skrzyżowania. Nie ma własnej hali sportowej, ani boiska, ani terenu zielonego. Budynki po tych 4 placówkach oświatowych zostaną zagospodarowane w sposób, który przyniesie korzyści społeczności Leszna. Decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły, ale władze miasta analizują różne możliwości ich wykorzystania, m.in. na cele społeczne, mieszkaniowe, kulturalne lub komercyjne. W żadnym wypadku nie planują zbycia tych nieruchomości.
Szczegółowe informacje o propozycji reorganizacji oświaty w Lesznie znajdują się w załączonej poniżej prezentacji.