Pozwolenie nie. Rejestracja tak
Dodano 2023-05-15 14:26:29 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lesznie, mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa, zwrócił się z prośbą o poinformowanie osób, które na terenie Miasta Leszna prowadzą lub mogą prowadzić produkcją pierwotną – podstawową żywności pochodzenia roślinnego, o obowiązku uzyskania zaświadczenia potwierdzającego dokonanie wpisu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lesznie uprzejmie informuje, iż obowiązujące przepisy prawa z zakresu bezpieczeństwa żywności w art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2022 r., poz. 2132 ze zm.) zobowiązują przedsiębiorców trudniących się produkcją pierwotną – podstawową żywności pochodzenia roślinnego do uzyskania wpisu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Działalność w zakresie produkcji żywności pierwotnej pochodzenia roślinnego nie wymaga zatwierdzenia zakładu, a jedynie rejestracji, w związku z czym działający na rynku spożywczym producent będący rolnikiem, ogrodnikiem, sadownikiem, producentem pieczarek lub innych płodów rolnych jest zobowiązany do złożenia do terenowo właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wniosku o dokonanie wpisu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wzory wniosków dostępne są na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie https://www.gov.pl/web/psse-leszno.
Na podstawie złożonego wniosku, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydaje zaświadczenie o wpisie do rejestru zakładów prowadzących produkcję pierwotną lub sprzedaż bezpośrednią, które to zaświadczenie winno być jedną z podstaw do odbioru płodów rolnych od zarejestrowanego producenta.
Obowiązek rejestracji dotyczy osób - producentów rolnych, którzy są bezpośrednimi dostawcami żywności nieprzetworzonej pochodzenia roślinnego sprzedawanej na targowiskach, placach targowych, w bramach własnych gospodarstw rolnych, czy w handlu obwoźnym, jak również dostarczanej do sklepów i zakładów gastronomicznych (restauracje, stołówki szkolne, w szpitalach, przedszkolach, domach pomocy społecznej i innych).